Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Najświętsza Maria Panna oficjalnie Patronką Miasta Malborka

2023-12-08 12:50:59 (ost. akt: 2023-12-08 13:47:07)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W piątek 8 grudnia, w Sali posiedzeń Urzędu Miasta Malborka odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Malborka. Podczas Sesji został ogłoszony dekret Stolicy Apostolskiej z dnia 5 lipca 2023 r. o uznaniu Najświętszej Maryi Panny Patronką Miasta Malborka.

Dekret przybliżył, a następnie na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz i Burmistrza Miasta Malborka Marek Charzewski przekazał biskup elbląski, ks. Jacek Jezierski.

Kilka zdań o związku kultu maryjnego z historią Malborka wygłosił dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowe w Malborku.

Na zakończenie sesji o staraniach o patronat opowiedział zgormadzonym radny Rady Miasta Malborka Kazimierz Pietkiewicz, który był inicjatorem zbiórki podpisów mieszkańców pod projektem uchwały w tej sprawie.

Po sesji w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbyła się Msza Święta w intencji Miasta Malborka.DEKRET DYKASTERII DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW DLA DIECEZJI ELBLĄSKIEJ:
Zarówno w przeszłości, jak i współcześnie mieszkańcy Malborka darzą wielką czcią Maryję Pannę, matkę Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Wierni świeccy wystąpili o uznanie jej za patronkę Malborka. Władze miejskie wsparły ten głos. Biskup elbląski Jacek Jezierski przyjął ten wybór i uznał Maryję za patronkę miasta. W liście z dnia 11 kwietnia 2023 roku biskup prosił naszą dykasterię o potwierdzenie tej elekcji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ustanawianiu patronów. Po rozpatrzeniu prośby Dykasteria do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka uznała wybór, o którym wyżej mowa oraz jego aprobatę, za zgodne z przepisami prawa. Dlatego dykasteria niniejszym potwierdza, że Najświętsza Maria Panna jest patronką miasta Malborka. Wiąże się to z nabyciem praw i przywilejów liturgicznych
http://m.82-200.pl/2023/12/orig/20231208-113203-10008.jpg