Wtorek, 31 stycznia 2023. Imieniny Joanny, Ksawerego, Luizy

Osiem medali i cztery Rekordu Okregu MAL WOPR na Międzynarodowych Zawodach Pływackich International Swimming Cup POZnań 2017

2017-04-25 09:31:50 (ost. akt: 2017-04-25 10:23:08)

W weekend 21-23 kwietnia w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym Termy Maltańskie w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Zawody Pływackie International Swimming Cup POZnań 2017.

Aż 536 kobiet i 474 mężczyzn ze 110 klubów z Polski oraz Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii wystartowało w rywalizacjach indywidualnych i sztafetowych, inspirowanych Mistrzostwami Świata, na basenie o wymiarach olimpijskich wynoszącym 50m.

Na słupkach startowych pojawiła się szeroka elita polskiego pływania, m.in.: Alicja Tchórz, Dominka Sztandera, Michał Chudy, Jacek Arentewicz.  Na miejscu można było spotkać także Kasię Baranowską – finalistkę Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008, uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, Mistrzynię Europy na 200m i 400m stylem zmiennym oraz znanego wszystkim mistrza Pawła Korzeniowskiego, obecnie trenera Legii Warszawa. W tym doborowym towarzystwie w Poznaniu pojawili się także zawodnicy MAL WOPR Malbork, dla których wyjazd miał być formą nagrody za wyniki oraz obowiązkowość na treningach. Nie zawiodły najlepsze aktualnie pływaczki malborskiego klubu – Alicja Krauze i Paulina Cierpiałowska, które wyjechały z tak silnie obsadzonych zawodów z medalami. Warto zaznaczyć, że obie musiały zmagać się ze starszymi rywalkami, bowiem formuła zawodów przewidziała dla Pauliny klasyfikację łączną 12 i 13 lat, zaś Ala stawała w szranki z całą elita seniorską, startując w kategorii open. Tym bardziej cieszą więc zdobyte medale. Paula już pierwszego dnia pochwaliła się fenomenalna formą, która przyniosła jej zwycięstwo na wymagającym dystansie 400m stylem zmiennym, gdzie z czasem 4:30,53s nie tylko zdobyła złoty medal ale również ustanowiła nowy Rekord Okręgu, poprawiając poprzedni aż o 16s. Awansowała też do popołudniowych finałów w formule open, gdzie zajęła 5 miejsce, kolejny raz poprawiając ten wyśrubowany już rekord (5:29,95s).

Tego samego dnia startowała jeszcze dwukrotnie na dystansach 100m stylem dowolnym oraz motylkowym, zdobywając dwukrotnie brązowe medale. O ile w stylu dowolnym naszej zawodniczce do nowego Rekordu Okręgu zabrakło nieco ponad sekundę (1:03,68s), o tyle w stylu motylkowym nie pozostawiła już żadnych wątpliwości. Pokonując ten dystans w czasie 1:10,16s o niemal sekundę pobiła 12-letni Rekord Okręgu zawodniczki z Lęborka. Na popołudniowy blok finałowy zdążyła tez dojechać Alicja Krauze, która, jesteśmy przekonani, z podobnymi sukcesami jak w pływaniu pisała rano jeszcze egzaminy gimnazjalne. Niemal z pociągu nasza pływaczka wskoczyła do pięknego basenu pływackiego i po pokonaniu dystansu 800m stylem dowolnym w czasie 9:31,00s mogła cieszyć się ze srebrnego medalu, przegrywając złoto z rok starszą zawodniczką z Litwy.

Drugi dzień wymagających zawodów Ala rozpoczęła od nietypowej konkurencji pływackiej jaką było 150m stylem dowolnym. Mitingi rządzą się swoimi prawami, stąd organizatorzy mogą pozwolić sobie na dowolność w ustalaniu konkurencji, co ma na celu podniesienie atrakcyjności zawodów. Tym razem sam awans do finału open na tym dystansie skutkował zdobyciem atrakcyjnych nagród finansowych, miejsca medalowe wiązały się z już z bardzo przyzwoitymi gratyfikacjami w walucie euro. Nic więc dziwnego, że na słupkach eliminacyjnych stanęli najlepsi pływacy zawodów. Wśród nich Alicja Krauze. Naszej zawodniczce do udziału w tak prestiżowym finale zabrakło niespełna… sekundy. Z czasem 1:37,45s znalazła się na 12 miejscu, a do finału awansowała zawodniczka z 10 czasem wynoszącym 1:36,56s. W żaden to jednak sposób nie zdeprymowało naszej pływaczki bowiem miała przed sobą perspektywę dystansu 10 razy dłuższego, w którym już kolejnego dnia miała walczyć o medal. Tymczasem Paulina na drugi dzień zawodów miała zaplanowane dwie dwusetki. Na początek styl zmienny, gdzie do Rekordu Okręgu zabrakło jej zaledwie 0,3s (2:35,40s), zaś po południu styl motylkowy, gdzie tym razem zabrakło 0,8s (2:41,98s). W obu przypadkach Paula musiała uznać wyższość o rok starszej zawodniczki z Wielkiej Brytanii. Alicja drugiego dnia startowała jeszcze na dystansie 200m stylem zmiennym, gdzie zajęła 9 miejsce oraz 400m stylem dowolnym, gdzie była 6 i awansowała do południowego finału. Jednak decyzją trenerki została z niego wycofana gdyż nazajutrz czekał ją wymagający start na 1500m stylem dowolnym.

Ostatni dzień mistrzostw Alicja rozpoczęła od 200m stylem dowolnym, gdzie zajęła miejsce 9, po czym ruszyła do boju o medal na najdłuższym pływackim dystansie. Przez trzydzieści długości 50-metrowej pływalni Alicja walczyła o medal z zawodniczką z Litwy, którą ostatecznie pokonała i z bardzo dobrym czasem 18:01,90s mogła cieszyć się z zasłużonego, brązowego medalu. Tymczasem dla kontrastu, Paulina w ostatnim dniu płynęła tylko dystans 50m stylem dowolnym. Jej zadaniem na ostatni start był awans popołudniowych finałów, a w nich ustanowienie nowego Rekordu Okręgu. I jak to w przypadku Pauliny bywa, zadanie zostało wykonane w 100%. Czas eliminacji wyniósł 29,19s, a do rekordu zabrakło nieco ponad 0,4s. W finale do 45m Paulina prowadziła, jednak tuż przed samą metą dopadły ją dwie starsze zawodniczki i ostatecznie Paulina zajęła trzecią lokatę z fenomenalnym Rekordem Okręgu wynoszącym od niedzieli 28,64s.

W poznańskich zawodach startowała też dwójka młodzików MAL WOPR. Trzynastoletni Maciej Kowalski oraz o rok młodszy Konrad Patoka. Wyjazd na tak duża imprezę miał być nagrodą za pracę i zaangażowanie młodych pływaków w pracę treningową. Tymczasem chłopaki nie potraktowali wyjazdu rekreacyjnie i pokazali się z bardzo dobrej strony. Nie zdobyli co prawda medali ale i na te z pewnością przyjdzie czas. Obaj startowali sześciokrotnie i obaj zajęli najlepsze miejsca w konkurencji 800m stylem dowolnym. Maciej z czasem 10:43,20s był 8, inkasując przy okazji najwyższą liczbę, 347 punktów FINA, Konrad natomiast był 9. Jednak to nie czas uzyskany na tym dystansie był najlepszym wynikiem Konrada. Najwyższą liczbę punktów uzyskał na dystansie o połowę krótszym, gdzie czas 5:26,04s dał mu 307pkt FINA.

Pływacy MAL WOPR z pewnością na długo zapamiętają zarówno wielkość obiektów na poznańskiej Malcie ale także rozmach i organizację tak ogromnego przedsięwzięcia jakim były Międzynarodowe Zawody Pływackie International Swimming Cup POZnań 2017. Już dziś marzą o występach w Poznaniu za rok.

informacja i zdjęcia: Archiwum Mal WOPR Malbork


http://m.82-200.pl/2017/04/orig/wopr-1048.jpg