Piątek, 1 marca 2024. Imieniny Albina, Antoniny, Radosławy

Kolejne dary przekazane partnerskiemu miastu Włodzimierz w Ukrainie

2023-11-30 14:53:07 (ost. akt: 2023-11-30 15:04:03)

Już po raz czwarty delegacja z Malborka z burmistrzem Markiem Charzewskim na czele udała się z darami do ukraińskiego miasta Włodzimierz. Ty razem przekazano dwa generatory podarowane przez dr Christiana Meyla, Joannitę i Honorowego Obywatela Miasta Malborka oraz żywność z długim terminem spożycia. Dodatkowo, na prośbę miejskiej biblioteki i Uniwersytetu 3 Wieku, urzędnicy oraz słuchacze malborskiego U3W zebrali i przekazali książki polskich autorów, które zostaną wykorzystane do nauki i doskonalenia języka polskiego.

Przedstawiciele Malborka spotkali się z merem Włodzimierza Igorem Palonką, wicemerem Andrejem Hudymem i Kateryną Pidgurets - Kierownik Działu ds. Międzynarodowych i Turystyki, którzy opowiedzieli o sytuacji w mieście a także, jak wojna wpływa na funkcjonowanie gmin. Niestety, z samego Włodzimierza od początku wojny zginęło już około 140 żołnierzy. Ich portrety znajdują się w centrum miasta, przypominając o dramacie, jaki niesie ze sobą rosyjska agresja.

Podczas każdej wizyty gospodarze starają się pokazać miasto oraz jego największe inwestycje i osiągnięcia. Tym razem zaprezentowali „Fabrykę Drobiu Władimir-Wołyń”, czwartej co do wielkości fabryki drobiu w Ukrainie, która współpracuje z polskimi dostawcami. Goście mogli również przekonać się, jak funkcjonuje straż pożarna oraz gdzie mogą schronić się mieszkańcy np. w przypadku wyłączenia prądu i ogrzewania.

Nie zabrakło też elementu kultury, w teatrze miejskim odbyła się sztuka serbskiego autora Branislava Nusica pt. „Doktor Filozfii” w wykonaniu młodych artystów z Włodzimierza, którzy zaprezentowali się jak zawodowi wykonawcy. Nic dziwnego, skoro sztukę przygotowała profesjonalna reżyser Larisa Polovnyowa, która uciekła przed wojną do Włodzimierza z Donbasu i tu założyła własną grupę teatralną.

Podczas spotkania w Centrum Kultury rozmawiano również o pierwszych wymianach partnerskich. W przyszłym roku planowany jest przyjazd artystycznej grupy młodzieży, która zaprezentuje się malborskiej publiczności i nawiąże kontakt z młodzieżą naszego miasta.