środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Konferencja dla uczniów szkół podstawowych na temat budowania sukcesu zawodowego

2023-11-15 11:51:09 (ost. akt: 2023-11-15 11:53:06)

„Doświadczenia budują sukces zawodowy”. Pod takim hasłem 14 listopada 2023 r. Technikum nr 3 w Malborku zorganizowało konferencję promującą kształcenie zawodowe oparte na standardach europejskich. Na konferencję zostali zaproszeni uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych powiatu malborskiego. Dyrektor szkoły Pan Jan Stawicki opowiedział o inicjatywach podejmowanych w Technikum nr 3, by zapewnić młodzieży naukę zawodu zgodną z wymaganiami rynku pracy i standardami edukacji na europejskim poziomie.

Konferencja doskonale wpasowała się w inicjatywy Tygodnia Przedsiębiorczości oraz Europejskiego Roku Umiejętności, była także okazją do podsumowania mobilności zawodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+ przez Technikum Nr 3, w Maladze (projekt 2021-1-PL01-KA121-VET-000005743) oraz w Granadzie (projekt 2022-1-PL01-KA121-VET-000053534).

Pani Joanna Reszka (Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku) przybliżyła uczestnikom „Kompetencje cyfrowe i ich wpływ dzisiejszą rzeczywistość” oraz opowiedziała o inicjatywach podejmowanych na rynku pracy, by wesprzeć młodych ludzi na starcie kariery zawodowej. Natomiast Panowie Jarosław Buła (Prezes Zarządu Alegre Logistic) oraz Radosław Bugowski (Dyrektor Finansowy Alegre Logistic) z firmy ALEGRE, opowiedzieli jak wygląda „Transport w czasach cyfrowej rewolucji”, kiedy narzędzia aplikacji internetowych pozwalają na dokładne monitorowanie parametrów jazdy pojazdów i świadczenie usług według zasad zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem redukcji emisji spalin i ograniczeniem śladu węglowego generowanego przez usługi transportowe.

Organ prowadzący reprezentowała Pani Aneta Kwiatkowska, Dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Malborku.

Podczas konferencji, koordynator projektów mobilności Joanna Szymańska-Cybulska, przedstawiła uczestnikom doświadczenia szkoły w realizacji projektów mobilności zawodowej uczniów i kadry. Uczniowie będący uczestnikami mobilności realizowanych w Hiszpanii w Maladze i Granadzie, podzielili się z uczestnikami konferencji swoimi doświadczeniami ze staży odbytych w firmie logistycznej (Doboss) oraz w hotelu (Hotel Puente Real 4*).

Konferencja była także doskonałą okazją, by przybliżyć idee programu Erasmus+, który wspiera Europejczyków w dążeniu do sukcesu na rynku pracy.

informacja i zdjęcia: Technikum nr 3 w Malborku