Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w I LO

2023-11-15 08:52:57 (ost. akt: 2023-11-15 08:56:37)

Tradycyjnie, od kilku już lat, I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Malborku włącza się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Z inicjatywy Izabeli Łukasiewicz – nauczyciela podstaw przedsiębiorczości oraz biznesu i zarządzania, a jednocześnie doradcy zawodowego w szkole, 13 listopada br. odbył się Dzień Przedsiębiorczości pod hasłem Lokalni przedsiębiorcy jako inspiracja kreowania ścieżki edukacyjno - zawodowej uczniów.

Tego dnia czworo lokalnych przedsiębiorców spotkało się z uczniami, by pokazać przez pryzmat swojej działalności gospodarczej różne oblicza przedsiębiorczości i włączyć tym samym . środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi. Na zaproszenie bez wahania odpowiedzieli: pani Marta Bartosz, właścicielka rzemieślniczej cukierni Taka Inna, pani Beata Dziweńka prowadząca salon trychologiczny O włos!, pani Ludmiła Szewczyk, twórczyni salonu manicure Forever Nails oraz pan Michał Płocharski, właściciel Pozytywki, prezes Fundacji Endorfina.

Dzień Przedsiębiorczości w auli szkoły zainaugurowała Dominika Zielińska, tegoroczna maturzystka, która po raz trzeci realizuje projekt społeczny w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W tym roku Dominika podjęła temat Pracuj z pasją, którego celem jest pokazanie swoim rówieśnikom możliwości, jakie daje zaangażowanie w różnorodne aktywności w szkole i poza nią oraz zainteresowania i pasje. Uczennica swoim przykładem pokazała jak można zdobyć doświadczenie i wykorzystać je na rynku pracy, będąc uczennicą liceum.

Wywiady, jakich udzielali goście uczniom prowadzącym spotkania - Anieli Szymańskiej-Sztym oraz Gracjanowi Nowakowi - dotyczyły nie tylko założenia i prowadzenia swoich firm, ale były niepowtarzalną okazją do zweryfikowania swoich wyobrażeń na ten temat. Bezpośredni kontakt z osobami, które prowadzą firmę, stworzyło praktyczną możliwość pogłębienia wiedzy, a także informacji o tym, jakie cechy i umiejętności są niezbędne do jej prowadzenia.

Na swoich doświadczeniach i „zbudowanych” markach osobistych, prelegenci przekazywali uczniom najważniejsze cele i wartości jakimi kierują się w swoim życiu. Najistotniejsze według nich to wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich realizacji. Ponadto świadomość siebie i swojego potencjału otwiera możliwości kreowania swojej życiowej drogi.

Z niezwykłą charyzmą prelegenci opowiadali o swoim biznesie, o drodze do sukcesu, która nie zawsze była prosta, o swoich porażkach i błędach, które tak naprawdę były często potrzebnymi „lekcjami”, dające im siłę do dalszej pracy. Uczniowie usłyszeli również cenne informacje dotyczące podejmowania przez nich pracy sezonowej i dorywczej. Dowiedzieli się, o jakim pracowniku „marzą” pracodawcy, jakie kompetencje i cechy charakteru są istotne oraz na co powinni zwrócić uwagę starając się o pracę.

Prelegenci podkreślali, że najważniejsza w określeniu swojej ścieżki zawodowej jest pasja, zainteresowania, ale również determinacja w dążeniu do celu. Zwrócili również uwagę na to, że istotne w pracy jest zaangażowanie w nią oraz chęć uczenia się i rozwój.

- Dziękuję zaproszonym gościom za cenną wiedzę oraz motywację i inspirację naszych uczniów! Warto uczyć się od praktyków! – dziękuje gościom Izabela Łukasiewicz.

informacja: Izabela Łukasiewicz
zdjęcia: archiwum I LO