Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Dzień profilaktyki nowotworowej w Technikum nr 3

2023-11-14 13:53:49 (ost. akt: 2023-11-14 13:55:29)

Październik i listopad to miesiące, w których zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę nowotworów. 10 listopada w Technikum nr 3 w Malborku z inicjatywy dyrekcji szkoły oraz nauczycielek biologii Anny Bartczak i Ilony Rażewskiej, po raz kolejny zorganizowano „Niebiesko - Różowy piątek” , czyli dzień profilaktyki raka piersi i raka jąder .Tego dnia społeczność szkolna „była niebiesko-różowa”, a podczas przerw można było zrobić sobie zdjęcie w „profilaktycznej ramce”.

W sali konferencyjnej odbyło się spotkanie dla chłopców, które prowadziła Prezes Fundacji Gdyński Most Nadziei, promotor kampanii „Odważni Wygrywają” Pani Małgorzata Marmajewska. Prowadząca rozmawiała z chłopcami o przyczynach, objawach i statystykach zachorowań na nowotwory jąder. Omówiła z uczestnikami sposoby samobadania i podkreśliła konieczność wykonywania tych czynności regularnie. Tym samym, odczarowała ten męski temat tabu.

Równolegle pani Teresa Troch, pielęgniarka szkolna, spotkała się z dziewczętami i przekazała cenne informacje dotyczące profilaktyki raka piersi. Omówiła i pokazała na modelu piersi zasady ich samobadania. Zwróciła uwagę na konieczność wykonywania tego typu badania regularnie, bez względu na wiek. Podczas spotkania rozmawiano również o tym, czego należy unikać i jak nie postępować, aby być zdrową i jak najdłużej cieszyć się pięknym naturalnym biustem.
Coroczna „Niebiesko – Różowa” szkolna akcja i oba spotkania, miały za zadanie zwrócić uwagę młodych ludzi na to, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych, aby przez całe życie, cieszyć się zdrowiem.