Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wspólne obchody Święta Niepodległości przedszkolaków i uczniów Technikum nr 3

2023-11-03 10:01:53 (ost. akt: 2023-11-03 10:08:33)

W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości uczniowie Technikum nr 3 w Malborku udali się z wizytą do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, do grupy sześciolatków „Pszczółek”. Dzieci odwiedzili Młodsi Ambasadorowie programu EPAS (Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego) - uczniowie kl. 2iP (technik programista/technik informatyk) Jakub Wąsik, Marcel Rutkowski i Ignacy Chrząstowski pod opieką nauczyciela historii – Starszego Ambasadora – Iwony Krauze.

Świętowanie rozpoczęło się tradycyjnie od tej części innowacji „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”, która mówi o Polsce, jej świętach i tradycjach. Okazją do spotkania było zbliżające się Święto Niepodległości – 11 listopada. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań w tym roku szkolnym.

Mottem zajęć, wokół których koncentrowały się aktywności sześciolatków, był fragment piosenki „Jedenasty Listopada" wykonanej przez Dianę Ciecierską do słów Elżbiety Buczyńskiej, z muzyką Jarosława Piątkowskiego.

Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce, ptaka szczęśliwego.
Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.
Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze.


Sześciolatki z pomocą uczniów Technikum nr 3 aktywnie i z zapałem pracowały i poznawały trudną część naszej historii – czas zaborów. Podzielone na role: Rosja, Austria i Prusy, dowiedziały się, jak Polska zginęła z mapy świata, co Polacy robili, aby przetrwała polska mowa a po wysłuchaniu piosenki dowiedziały się, jak dużą rolę odgrywał dom rodzinny („niepodległość to polski dom, polska szkoła”). Wspólnie odpowiadały też na pytania zadawane w „Katechizmie polskiego dziecka” Władysława Bejzy.

Dzieci słuchały pieśni legionowych („Przybyli ułani”) i maszerowały równo w rytmie „Maszerują strzelcy”. W formie zabawy przedszkolaki dowiedziały się, jak powstały polskie symbole narodowe. Rywalizowały w szybkości układania puzzli flagi i godła. W postawie zasadniczej pięknie też zaśpiewały dwie zwrotki polskiego hymnu. Pierwsze zajęcia zakończyły słowa piosenki: „Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i polskie godło i hymn ojczysty pamiętam”.

Jak co roku uczestnicy zajęć zostali obdarowani pięknymi kotylionami przygotowanymi przez uczniów Technikum nr 3. Po zajęciach przyznali, że Polska miała bardzo ciekawą historię i Polacy musieli długo walczyć o swoją wolność. Chłopcy z grupy przyznali, że chcieliby być żołnierzami i walczyć o wolność Polski.

Uczniowie Technikum wykazali się dużą aktywnością. Prowadzili część zajęć, recytowali wiersze, maszerowali, zadawali pytania sześciolatkom, nadzorowali i pomagali w układaniu puzzli przez dzieci, sami przy tym świetnie się bawiąc. Po raz kolejny zajęcia pokazały, że mimo różnicy wieku można ze sobą współpracować, nawiązać pozytywną więź i dobrze się bawić.

informacja i zdjęcia: Technikum nr 3 w Malborku