Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Wielkie Czytanie „Dziadów” w SP nr 6

2023-11-02 13:28:34 (ost. akt: 2023-11-02 13:38:41)

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie ..." 31 października w SP nr 6 w Malborku, pod kierunkiem polonistki p. Beaty Kai, odbyło się Wielkie Czytanie „Dziadów, część II” Adama Mickiewicza.

Uczniowie z kl. VIII zaprosili swoje koleżanki i kolegów z kl. VII do wspólnego spędzenia czasu przy książce. Dodatkowo uczniowie przebrali się za postacie występujące w utworze. Był Guślarz, Chór, pojawiły się Duchy Lekkie, Ciężkie i Pośrednie. Uczniowie przypomnieli nam stary zwyczaj naszych słowiańskich przodków. Obrzęd ten miał zapewnić spokój w zaświatach, żywym przychylność dusz zmarłych.

W czasie Dziadów nie wolno było wykonywać wielu codziennych prac. Unikano wszelkich nagłych zachowań, podnoszenia głosu, gwałtownych ruchów, które mogłyby przestraszyć przebywające w domu i wokół niego duchy. Nie rąbano drewna, nie wykonywano czynności związanych z użyciem ostrych narzędzi, by nie zranić niechcący jakiejś krążącej po domu lub w obejściu duszy.

Obecnie my także w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym pamiętamy o swoich bliskich zmarłych. Zanosimy na groby kwiaty, palimy znicze. Wracamy pamięcią do tych, których już wśród nas nie ma.

informacja i zdjęcia: SP nr 6 w Malborku