Poniedziałek, 17 czerwca 2024. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

ZUS przygotowuje się do obniżenia wieku emerytalnego

2017-04-21 10:41:58 (ost. akt: 2017-04-21 10:42:13)

Od 1 października wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już teraz przygotowuje się do obsługi zwiększonej liczby wniosków.

Prawo do emerytury na nowych zasadach uzyskają wszystkie panie w wieku między 60 lat a 61 lat i 4 miesiące i panowie w wieku między 65 lat a 66 lat i 4 miesiące.
W woj. pomorskim w związku z obniżeniem wieku emerytalnego na emeryturę będzie mogło przejść ponad 18 tys. osób. Z tego powodu liczba wniosków o świadczenia w IV kwartale 2017 r. może wzrosnąć o ¼. W całym kraju ona będzie zróżnicowana i wyniesie od 15 do 34%.

W połowie roku ZUS uruchomi doradców emerytalnych. Będą oni informować przyszłych emerytów o warunkach przejścia na emeryturę, przeprowadzać symulację prognozowanego świadczenia oraz pomagać w wyborze optymalnego rozwiązania. Doradcy pomogą wypełnić wniosek, a także zweryfikują potrzebne dokumenty. W rolę doradców w woj. pomorskim wcieli się 39 ( 28 w Oddziale w Gdańsku i 11 w Oddziale w Słupsku) dotychczasowych pracowników. Od marca przechodzą oni intensywne szkolenia.

Uprawnione do skorzystania z obniżonego wieku emerytalnego są również osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego. Kapitał początkowy to nic innego jak wysokość zgromadzonych na koncie emerytalnym środków, ustalona na podstawie składek opłacanych przed 1999 r., którą uwzględnia się przy obliczaniu wysokości emerytury. Osoby zamierzające ubiegać się o emeryturę, które nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego powinny złożyć taki wniosek jak najszybciej, gdyż przyspieszy to czas załatwiania wniosku o ustalenie prawa do emerytury. W woj. pomorskim 28 % potencjalnych emerytów nie ma ustalonego kapitału początkowego.

Wnioski o emerytury na nowych zasadach będą przyjmowane od września.