Poniedziałek, 4 grudnia 2023. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Wizyta w partnerskim mieście Monheim nad Renem i wspólne projekty związane z historią

2023-10-23 14:47:35 (ost. akt: 2023-10-23 15:14:58)

Partnerska współpraca miast z europejskimi przyjaciółmi jest bardzo ważnym aspektem działalności Malborka. Przed pandemią koronawirusa rozwijała się systematycznie, z roku na rok coraz więcej grup brało udział w wymianach w różnych obszarach życia. Niestety lockdown i długa przerwa spowodowała, że wiele wspólnych projektów trzeba było odwołać albo przełożyć na później. Na szczęście teraz można wrócić do współpracy i zacząć planować kolejne wizyty.

W tym celu do Monheim nad Renem w Niemczech (18-21.10) udała się dwuosobowa delegacja – dyrektor Muzeum Miasta Malborka Tomasz Agejczyk i koordynatorka współpracy partnerskiej Katarzyna Fabiańska. W pierwszej kolejności mieli za zadanie nawiązać współpracę o charakterze historycznym, głównie z Archiwum Miasta Monheim. Okazją ku temu była uroczystość przełożenia kolejnych kamieni pamięci, tym razem przy budynkach, w których mieszkały niepełnosprawne ofiary nazizmu. Są to symboliczne potykacze, które skłaniają do zadumy nad losem osób zamordowanych lub prześladowanych w czasie II Wojny Światowej. W Monheim znajduje się kilkadziesiąt takich kamieni poświęconych mieszkającym tam Żydom wywiezionym do obozów koncentracyjnych oraz pracownikom przymusowym z Polski i innych krajów Europy.

Goście z Malborka mieli również okazję zobaczyć wiele inwestycji, które są realizowane w mieście, w tym klub muzyczny Sojus 7, salę widowiskową Rafineria Kultury na 5 tysięcy miejsc i przebudowywane w pełni centrum miasta.

Ciekawym punktem programu było zwiedzanie pochodzącego jeszcze z czasów rzymskich zamku Haus Bürgel oraz obowiązkowego punktu dla wszystkich odwiedzających z Malborka, czyli Marienburga – małej kopii zamku malborskiego, wzniesionego przez architekta z Kolonii Augusta Carla Lange w latach 1879/80 z polecenia parlamentarzysty Eugena von Kesselera, właściciela sąsiadującej posiadłości. Nazwę „Marienburg” zamek otrzymał już w momencie wzniesienia, gdyż życzeniem założyciela było, aby przypominał on główną siedzibę zakonu krzyżackiego w Malborku, ponieważ jeden z wielkich mistrzów Winrich von Kniprode pochodził właśnie z Monheim. W Marienburgu przedstwiciele Malborka spotkali się również z wiceprzewodniczącą Freundeskreis Malbork, zaprzyjaźnionego z naszym Uniwersytetem 3 Wieku.

Będąc w Monheim nie można przegapić Kolonii. Wyjazd dla delegacji z Malborka zorganizował Andre Linni z klubu sportowego "Skunks", współpracującego z rolkarzami z UKS Bombek.

Spotkanie było również okazją do rozmów z burmistrzem Danielem Zimmermannem na temat dalszych planów. Pierwszą wspólną inicjatywą dotyczącą historii będzie wystawa „Widzialni, trochę zapomniani” opowiadająca o ludności pochodzenia żydowskiego mieszkającej w przedwojennym Malborku, która zostanie zaprezentowana w ratuszu w Monheim na początku przyszłego roku.

Warto dodać, że już jutro do Monheim na wymianę szkolną jedzie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku, w przyszłym roku planowane są spotkania między innymi z udziałem U3W, Stowarzyszenia Makul@tura, Młodzieżowej Rady Miasta Malborka i UKS Bombek.