środa, 24 lipca 2024. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Twórczość Dominika Woźniaka w galerii Nova

2023-10-22 00:13:17 (ost. akt: 2023-10-22 00:19:25)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

20 października w Malborskie Centrum Kultury i Edukacji Nova Galeria odbył się wernisaż rysunku i malarstwa Dominika Woźniaka "We współczesnej kondycji człowieka i natury".

Wystawę można oglądać do 10 listopada, w godzinach pracy Szpitala Jerozolimskiego.


Artysta o wystawie:
"Tytułowa kondycja w pełni przejawia się w możliwościach obecnych czasów na wiele sposobów.

Mając na uwadze zdarzenia z jakimi zmierza się człowiek, pojawia się pytanie, w jakiej formie psychofizycznej znajduje się w obecnym czasie?
Nie chodzi o bezpośrednią odpowiedź, lecz o krótką analizę, składającą się z wyboru prac, jakie powstały w 2022 i 2023 roku.
W pierwszej części, spostrzeżenia ujawniają traumę, śmierć czy gniew na skutek konfliktu, jaki może zostać wywołany niepokojem człowieka oraz jego codziennymi doznaniami.
Drugą część stanowią doznania związane z formami organicznymi, będącymi pretekstem do nowego układu związanego silnie z człowiekiem.
I te emocje w dużej mierze przemieszczają się na ukazanych pracach, jakie są prezentowane na wystawie w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji – Galeria NOVA.
Poruszony wątek nierzadkiego wyobcowania nadaje w większości bohaterów sens ich istnienia. Mają swoje własne aspiracje, potrzeby, ale ze względu na niedoskonałości te pragnienia muszą zostać odłożone w czasie. Kolorystyka prac splata się z tęsknotą, zapomnieniem, zapachem wojny czy utratą najbliższych. Mamy tutaj odcienie szarości, brązów, błękitów tak bliskie wyobcowaniu i dramatu.
W formach organicznych zagadnienia człowieka łączą się silniej z naturą po przez wykorzystanie kolorów, kształtów, deformacji roślin, owoców, warzyw czy kwiatów. Ta zależność silnie oddziałuje na jednostkę, ponieważ jest w bezpośredniej relacji z jej nastawieniem do życia oraz innych ludzi.

Zbiór prac próbuje przybliżyć człowieka najbardziej aktualnego, takiego jaki funkcjonuje tu i teraz. Każdy z Nas posiada rozmaitą kondycję, dlatego każdy jest nacechowany różnorodnością, która jest niekończącą się inspiracją.
"