Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Nasadzono ponad 100 drzewek dzięki uzbieraniu ponad 13 ton elektrośmieci

2023-10-17 14:06:36 (ost. akt: 2023-10-17 14:50:14)

17 października br. na placu Zygmunta Bukalskiego na Wielbarku w Malborku uczniowie, przedszkolaki oraz pracownicy urzędu miasta wraz z burmistrzem Markiem Charzewskim zasadzili ponad 100 drzewek – klonów, grabów, buków, lip, jarzębów i dębów - ze szkółki leśnej w Brachlewie. Pracami koordynowali Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko, leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn oraz pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Malborka.

Akcja była możliwa dzięki udziałowi Miasta Malborka w ogólnopolskiej akcji zbierania elektrycznych śmieci. pt. „Polska Stolica Recyklingu” zorganizowanym przez z Fundację Odzyskaj Środowisko. W zbiórkę mocno zaangażowało się I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, w rezultacie zdobywając III miejsce i otrzymując nagrodę specjalną ufundowaną przez InPost w postaci bonu w wysokości 10 000 zł. Miasto Malbork z kolei, za rozpowszechnienie akcji oraz zbieranie eletrośmieci do pojemników rozstawionych na terenie miasta otrzymało bon na 113 drzew, które dziś wspólnie sadzili przedszkolaki z Przedszkola Czerwony Kapturek oraz uczniowie szkół podstawowych – kl. 7b z SP nr 1 i 7b z SP nr 3 jak również kl. 2a z I LO.

Dzięki wspólnej akcji powstał tak zwany elektryczny las, który nie tylko będzie produkować tlen i upiększać przestrzeń miasta, ale przede wszystkim stanie się mieszkaniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, przyczyniając się do wzrostu bioróżnorodności, która jest kluczowa dla równowagi w przyrodzie.

Malbork przystąpił do akcji również w tym roku. W najbliższym czasie planuje się rozstawienie na terenie miasta kolejnych pojemników na elektroodpady tak, by ułatwić większej ilości mieszkańców bezpłatne pozbycie się tego rodzaju odpadów.

Przypominamy również, że chcąc się pozbyć większych rozmiarów lub większej ilości elektroodpadów można zadzwonić pod nr 572 102 102 i bezpłatnie zostanie to odebrane z miejsca, które wskażemy. Zachęcamy również wszelkie instytucje w mieście do przystąpienia do akcji, która w tym roku wygląda nieco inaczej.

Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ.

W razie pytań prosimy o kontakt z panią Karoliną Enko, tel. 55 629 04 23, e-mail: k.enko@um.malbork.pl