Poniedziałek, 4 grudnia 2023. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Prezes IPN zaprezentował w Malborku nowy pomnik upamiętniający ofiary totalitaryzmu

2023-10-13 12:38:45 (ost. akt: 2023-10-13 12:41:41)

13 października w Malborku odbył się briefing prasowy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego i zastępcy burmistrza Malborka Jana Tadeusza Wilka, podczas którego został zaprezentowany projekt nowego pomnika upamiętniającego ofiary totalitaryzmu: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Towarzyszyli im Karol Rabenda - podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Tomasz Klonowski – wiceprzewodniczący Rady Miasta Malborka. Pomnik stanie przy ul. Sikorskiego w Malborku, w miejscu wyburzonego obiektu propagandowego z czerwoną gwiazdą, poświęconego „bohaterom” Armii Czerwonej.

Prezes IPN podziękował władzom miasta i mieszkańcom za zaangażowanie przy tej inicjatywie i podkreślił, że w ciągu ostatnich 16 miesięcy usuniętych zostało 38 takich obiektów propagandowych w całej Polsce. Nowy pomnik jest dowodem na to, że IPN nie pozostawił mieszkańców Malborka bez upamiętnienia prawdy historycznej.

Słowa podziękowania dla inicjatorów nowego symbolu złożył wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk. Podkreślił, że była to inicjatywa oczekiwana przez mieszkańców, a pomnik stanie się miejscem, gdzie będzie można oddać hołd wszystkim tym, którzy kiedyś oddali swe życie z winy totalitaryzmu.