Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

W Malborku powstanie „Elektryczny las”

2023-10-12 11:56:19 (ost. akt: 2023-10-12 11:59:10)

W Malborku powstanie „Elektryczny las”. I wcale nie chodzi tu o nową infrastrukturę energetyczną, tylko o sadzonki drzewek, które są nagrodą w programie Polska Stolica Recyklingu. 17 października włodarze miasta wspólnie z mieszkańcami i organizatorem akcji, Fundacją Odzyskaj Środowisko, posadzą 113 nowych drzew przy Placu Zygmunta Bukalskiego.

http://m.82-200.pl/2023/10/orig/malbork-9805.jpg
Ekologiczna współpraca się opłaca
Malbork znalazł się na liście miast, które w ramach I edycji Programu Polska Stolica Recyklingu zebrały i oddały do profesjonalnego recyklingu największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektrośmieci były wrzucane do charakterystycznych czerwonych pojemników rozstawionych w mieście, sprzęt był także odbierany z domów i podczas zbiórek. Dzięki świadomości ekologicznej i wspólnemu działaniu mieszkańców Malborka, firm i instytucji miejskich, udało się znacząco ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Elektryczny las - korzyść dla pokoleń
Miejski ekosystem wzbogaci się teraz o nowy drzewostan, który zostanie posadzony we wtorek przy ul. Władysława Broniewskiego. „Elektryczny las” nie tylko będzie produkować tlen i upiększać przestrzeń miasta, ale przede wszystkim stanie się mieszkaniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, przyczyniając się do wzrostu bioróżnorodności, która jest kluczowa dla równowagi w przyrodzie.
- Można powiedzieć, że dzięki uczestnictwie w programie mieszkańcy Malborka zyskali podwójnie. Nie tylko udało się zredukować znaczną ilość szkodliwych odpadów, ale na dodatek powstanie w mieście nowy, atrakcyjny teren zielony, który będzie służył nam i kolejnym pokoleniem – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Do udziału we wtorkowym sadzeniu drzewek wspólnie z przedstawicielami miejskich instytucji i Fundacji Odzyskaj Środowisko zaproszony jest każdy mieszkaniec Malborka. Początek wydarzenia o godzinie 11:00.