Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Zlot Przewodników PTTK w tym roku odbył się w Malborku

2023-10-02 12:40:42 (ost. akt: 2023-10-02 13:20:57)

Przewodnicy z całej Polski przyjechali w piątek, 29 września br. do Malborka, aby wziąć udział w XIX Pomorskim Zlocie Przewodników PTTK pod hasłem „Żuławy – czerwone jak cegła”. Spotkanie było również okazją do świętowania 70 lat oddziału i przewodnictwa PTTK w Malborku. W sumie w Zlocie udział wzięło około 100 osób, w większości z Malborka, ale także z Trójmiasta, Wejherowa, Pucka, Chełmna, Gniewu, Grudziądza, Lęborka, Giżycka, Olsztyna, Złotowa, Stargardu, Szczecina, Łodzi, Gliwic, Kalisza, Wrocławia, Łowicza, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Wałbrzycha, Pszczyny, Bytowa i Nowego Sącza.

Oficjalna część Zlotu odbyła się w sobotę w Szkole Łacińskiej. Uroczystego otwarcia dokonali wspólnie burmistrz Marek Charzewski, Przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK Barbara Ząbczyk-Chmielewska oraz Bogdan Mąder, prezes malborskiego oddziału PTTK im. Stefana Dubyny. Na zjazd przyjechała również przedstawicielka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Zawisza-Szczepańska.

Na spotkaniu nie zabrakło momentów wzruszających - najbardziej zasłużona i doświadczona przewodniczka Janina Furyk – działa w tej branży już od 1967 r. - otrzymała tytuł Honorowego Członka Oddziału Przewodnickiego PTTK Malbork. Wcześniej została również odznaczona Złotą Honorową Odznaką PTTK oraz Medalem za Zasługi dla Turystyki.

W kolejnej części goście mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat 25 lat działalności Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK, przygotowanej przez jej Prezes oraz na temat 70 lat historii PTTK w Malborku przedstawionej przez Dariusza Wasilczuka, wiceprezesa malborskiego oddziału PTTK. Zgodnie z hasłem przewodnim Zlotu, nie mogło też zabraknąć informacji na temat czerwonych jak cegła Żuław.

Najbardziej oczekiwanymi punktami tego trzydniowego wydarzenia były wycieczki, czyli to, co przewodnicy lubią najbardziej. Zwiedzili między innymi Zamek w Malborku i w Sztumie, pojechali na węzeł wodny w Białej Górze oraz do sanktuarium bł. Doroty z Mątów. Warto dodać, że goście zwiedzili Malbork z pokładu elektrycznego autobusu MZK. W programie nie zabrakło również spotkań integracyjnych i przede wszystkim dobrej zabawy.

Organizatorzy imprezy: Oddział Przewodnicki PTTK im. S. Dubyny w Malborku i Wojewódzki Samorząd Przewodnicki – Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK w Gdańsku

Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Malborku, Urząd Miasta Malborka, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Miasta Malborka, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Centrum Aktywnego Wypoczynku w Malborku

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Malborskiego – Mirosław Czapla, Burmistrz Miasta Malborka – Marek Charzewski, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku – Janusz Trupinda.