Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Marcin Wyrostek gwiazdą VIII Malborskich Spotkań Akordeonowych

2017-04-20 10:27:37 (ost. akt: 2017-04-20 15:03:34)

Autor zdjęcia: Marek Koprowski, www.wyrostek.com.pl

28-29 kwietnia 2017 r. w Malborku po raz ósmy odbędą się Malborskie Spotkania Akordeonowe. Podczas poprzednich edycji Malbork gościł wiele znakomitości ze świata akordeonowego. Wśród nich: Klaudiusz Baran, Cezary Paciorek, Jarosław Bester, Krzysztof Olczak, Elżbieta Rosińska.

W tym roku przeprowadzone zostaną warsztaty orkiestry akordeonowej składającej się z uczniów szkół muzycznych. Warsztaty poprowadź KRZYSZTOF NAKLICKI, który specjalnie na tę okazję skomponował „Suitę jazzującą” na orkiestrę akordeonową i akordeon solo.

W ciągu dwóch dni Spotkań będzie można wziąć udział w kilku koncertach: 28 kwietnia o godz. 18.30 w Sali koncertowej PSM I st w Malborku odbędzie się koncert uczniów szkół muzycznych, natomiast dzień później w Karwanie gościem specjalnym będzie MARCIN WYROSTEK, który zagra z orkiestrą akordeonową oraz uwieńczy spotkanie koncertem z zespołem „Tango CORAZON” (bilety w cenie 35 zł do nabycia w MCKiE).

Krzysztof Naklicki urodził się 16 maja 1961 w Szczecinie. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 12 lat w Społecznym Ognisku Muzycznym w Szczecinie. W roku 1981 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Szczecinie w klasie akordeonu mgr Jerzego Bieniasza. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka oraz na Wydziale Wychowania Muzycznego i Rytmiki. Jest laureatem konkursów akordeonowych w Klingenthal i Wiedniu. Jest wykładowcą na kursach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Jest autorem utworów o charakterze pedagogicznym na akordeon solo oraz opracowań na zespoły akordeonowe i chóry (ok. 40 opracowań utworów kaszubskich). Od roku 1986 pracuje jako nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu.

Marcin Wyrostek - akordeonista (ur. 16.09.1981 r.) - zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Pierwszym akordeonistą jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005, Esztrergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005.

Jest założycielem projektów: TANGO CORAZON oraz COLORIAGE.
Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m. in potrójna platynę, nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę „Magia del Tango” oraz podwójną platynowa płytę za najnowszy krążek „Coloriage” - 2012. Koncertował na największych polskich scenach muzycznych. Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej jak Kayah, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Orkiestra AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno – folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

http://m.82-200.pl/2017/04/orig/akordeon2017a-1022.jpg