VII Malborski Maraton Kajakowy - Pogoda pozwoliła na rekordy

2023-09-12 07:40:38 (ost. akt: 2023-09-12 08:45:55)

Autor zdjęcia: Marzena Krzemieniewska

Pogoda pozwoliła na rekordy „Sport to lepsza jakość życia” – pod takim hasłem w minioną sobotę na czterokilometrowej pętli wyznaczonej na rzece Nogat w okolicach malborskiego zamku pływali kajakarze z całej Polski w organizowanym przez Malborskie Stowarzyszenie Sportowe Lena VII Malborskim Maratonie Kajakowym 12h.

Zadanie było proste - pływaj kajakiem przez dwanaście godzin po wyznaczonej pętli i przepłyń jak najwięcej kilometrów. Najdłuższy przepłynięty dystans to 122 km, i jest to rekord podczas siedmiu edycji maratonu, zdobyty przez Piotra Rosadę z Białogardu startującego w kategorii męskich jedynek.
Na drugiej pozycji uplasował się Adam Kokoryn (Olsztyn) z wynikiem 118 km, a trzecie miejsce zdobył łowiczanin Andrzej Lendzion pokonując dystans 108 km.

Panie, które startują w malborskiej imprezie również nie spoczywały na laurach. Agnieszka Uklańska (Warszawa) wygrywając kategorię K1K pobiła dotychczasowy rekord imprezy przepływając bez wysiadania z kajaka 98 km. Drugie miejsce należy do Ewy Lendzion (Łowicz) – 64 km, trzecie miejsce uzyskała Anna Zielska (Stare Pole), pokonując dystans 52 km.

Kolejna kategoria to K1 Weteran, czyli osoby, które ukończyły 60 lat i w tej kategorii najlepszy okazał się Marek Ptak (Ślesin) – 68 km. Osiem kilometrów mniej przepłynął Maciej Pietkiwicz zdobywając drugą lokatę, a na trzecim stopniu podium stanął Marek Stępień pokonując
dystans 20 km.

Pogoda sprzyjała również najmłodszym, którzy wzięli udział w wydarzeniu w kategorii K1 teenager. Ogromną niespodzianką jest debiutant długich dystansów szesnastoletni Bartłomiej Jarczewski z Malborka, który stanął na stopniu podium oznaczonym numerem jeden. Bartłomiej przepłynął 96 km i bardzo rzadko zaglądał do miejsca wyznaczonego na przerwy. 84 km przewiosłował rówieśnik wytrzymałego malborczyka Jakub Łapiński z Tarnowa Podgórnego i zajął drugą lokatę w kategorii nastolatków. Michalina Zielska wzięła udział po raz drugi w kajakowym maratonie poprawiając swój osobisty rekord o 6 km, uzyskując trzecią lokatę w kategorii teenager z wynikiem 52 km.

Najmłodszym uczestnikiem maratonu był zaledwie trzynastoletni Marcin Chylicki z Malborka, który jako zupełny debiutant kajakowy przepłynął dystans 28 km.

Poza „jedynkami” na wodzie można było dostrzec również kajaki dwuosobowe. Ogromnym hartem ducha wykazali się zdobywcy pierwszego miejsca Agata Bedynek – Chodoła oraz Paweł Chodoła, którzy bez wysiadania z kajaka przez równe 12 godzin przepłynęli dystans 106 km. Na ogromne brawa zasługuje „dwójka” w składzie Jolanta Głodnicka i Iwona Bojarczuk, które debiutowały w długim dystansie pokonywanym w kajaku przepływając 52 km i stanęły na drugim stopniu podium.

Podczas, gdy kajakarze zmagali się z dystansem na wodzie kibicujący mieszkańcy Malborka mogli poznać prawidłową technikę pływania na kajakach oraz deskach SUP, oraz skorzystać z rad doświadczonych instruktorów kajakarstwa i SUP. Ratownicy WOPR zapoznali obserwujących z zasadami bezpiecznego spędzania czasu nad wodą oraz zaprezentowali z bliska urządzenia służąc do ratowania życia ludzkiego.

Po upływie dwunastu godzin linia mety została zamknięta i burmistrz Malborka Marek Charzewski, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem udekorował zawodników medalami oraz pucharami. Zmęczone mięśnie uczestników trafiły w ręce specjalistek fizjoterapii z Przychodni Rehabilitacyjnej Perfekt, które przez cały dzień służyły swoją fachowa wiedzą oraz umiejętnościami, aby kajakarze jak najlepiej znieśli włożony wysiłek.