Poniedziałek, 25 września 2023. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Narodowe Czytanie w SP 9

2023-09-11 14:17:44 (ost. akt: 2023-09-11 14:20:17)

Praktycznie wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniowie starszych klas "dziewiątki" rozpoczęli szkolne zmagania związane z promocją literatury polskiej. I tak dnia 8 września włączyli się do XII odsłony prezydenckiego "Narodowego Czytania".

Tegoroczną lekturą była epopeja “Nad Niemnem”, której autorką jest Eliza Orzeszkowa. Wychodząc naprzeciw pomysłowi Pary Prezydenckiej, uczniowie z klas V, VI, VII czytali fragmenty powieści z podziałem na role, z książką w ręku w różnych miejscach szkoły min. "pod dębem", w klasach czy bibliotece.

W celu zwiększenia siły przekazu, uczniowie wcielili się w role przedstawianych postaci np. Jana Bohatyrowicza, Justyny Orzelskiej. Uczniowie – czytelnicy biblioteki wykorzystywali przy tym przygotowane przez siebie i nauczycieli rekwizyty min. stroje, plansze, wianki itd. Naszym wspólnym celem było stworzenie takiej atmosfery, która zachęcała do uruchomienia własnej fantazji, gdyż Eliza Orzeszkowa stworzyła niezwykle plastyczną powieść w której uwypukliła piękno i silny związek człowieka z naturą, a także ukazała wartości, jakie powinny być ważne w życiu każdego człowieka. Końcowym akcentem wydarzenia było otrzymanie pamiątkowego stempla na kartce z nadrukiem ,,Nad Niemnem’’ nadesłanego z kancelarii Prezydenta RP. Akcję przygotowali szkolni bibliotekarze i nauczyciel języka polskiego.

Tekst i zdj. Adam Liszewski /SP9/