Czwartek, 25 lipca 2024. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

Fenomenalne rekordy Pauliny Cierpiałowskiej

2017-04-19 13:02:23 (ost. akt: 2017-04-19 13:06:59)

Zawody pod nazwą Elbląska Wiosna Pływacka mają dla malborskiego klubu MAL WOPR wyjątkowy charakter. Dwa lata temu były one bowiem areną pierwszych w historii klubu Rekordów Okręgu zdobywanych przez MAL WOPR. Wtedy to dwa Rekordy Okręgu wywalczyła w Elblągu dziesięcioletnia wówczas Paulina Cierpiałowska. Minęły dwa lata, w czasie których Paulina aż dwudziestoośmiokrotnie wpisała się na listę rekordzistek okręgu pomorskiego, poprawiła też rekord Polski na 100m stylem dowolnym, a jej forma wykazuje niesamowity progres.

W Elblągu po raz pierwszy w karierze mogła wystąpić w specjalnym kostiumie pływackim, tzw. fastskin, których dzięki decyzji Polskiego Związku Pływackiego mogę używać już zawodnicy w każdej kategorii wiekowej. Paulina skorzystała z możliwości, a jej wyniki uzyskane w Elblągu przyprawiły wszystkich o zawrót głowy. Zadania na Elbląg miała ustalone jasno – dwa rekordy okręgu, na 50m stylem motylkowym i 200m stylem dowolnym, a w trzecim starcie na 50m stylem dowolnym zejście poniżej 29s i zbliżenie się jak najbardziej do wyśrubowanego rekordu zawodniczki Solexu Lębork. Jak przystało na naszą mistrzynię, zadanie wykonane zostało w 100%.

W pierwszym sprinterskim starcie w stylu dowolnym Paulina uzyskała czas 28,31s który jest tylko o 0,06s słabszy od aktualnego rekordu okręgu. Kolejne występy to już fantastyczne popisy naszej zawodniczki. Dystans 50m stylem motylkowym pokonała w czasie 30,56s poprawiając dotychczasowy rekord o ponad sekundę. Jednak prawdziwy podziw wzbudziła fenomenalnym występem na 200m stylem dowolnym. Paulina swój dotychczasowy rekord życiowy wynoszący 2:16,71s poprawiła aż o 6s, pokonując 200m w czasie 2:10,92s. Uzyskany czas jest o 3s lepszy od dwunastoletniego rekordu okręgu, warto też dodać, że wynikiem tym Paula uzyskała 605pkt FINA przekraczając po raz pierwszy w karierze granicę 600pkt. Wszystkie trzy wyniki plasują naszą pływaczkę na pierwszym miejscu w rankingu ogólnopolskim dwunastolatek.

We wszystkich trzech występach w Elblągu, Paulina zajęła też oczywiście pierwsze miejsca i zasłużenie odebrała puchar dla najlepszej 12-latki zawodów. Paula dzięki tak dobrym startom wraz z siódemką najlepszych zawodniczek uzyskała także możliwość startu w Wyścigu australijskim. Pływaczki pokonywały czterokrotnie dystans 50m stylem dowolnym, a po każdym wyścigu odpadały dwie najsłabsze. W finale nasza mistrzyni, po wspaniałej walce, nie dała żadnych szans rywalkom i do swoich zdobyczy dorzuciła kolejną statuetkę i cenną nagrodę rzeczową.

W elbląskich zawodach, tak udanych dla reprezentantów MAL WOPR, udział wzięło ponad 500 zawodników z 27 klubów z całej Polski. Wśród klubów z Mławy, Iławy, Szczytna, Giżycka, Bydgoszczy, Torunia, Giżycka, Piaseczna, Warszawy, a nawet Kaliningradu startowało 35 najmłodszych zawodników Sekcji Pływackiej MAL WOPR. Nasi dzielni pływacy z roczników 2004-2008 wywalczyli w sumie aż 23 medale, w tym 6 złotych, 9 srebrnych i 8 brązowych. Malborscy zawodnicy wywalczyli też fantastyczne 4 miejsce w klasyfikacji punktowej klubów na, przypomnijmy, aż 27 sklasyfikowane zespoły. Warto dodać, że nasza 35 osobowa ekipa przegrała tylko z UKS Dwójką Moreną Gdańsk, którą reprezentowało 74 zawodników, MTP Kormoran Olsztyn z 86 zawodnikami oraz z 76-cio osobową drużyną gospodarzy- UKP Jedynka Elbląg.

Bohaterów elbląskich zawodów było w malborskiej ekipie wielu. Obok Pauliny Cierpiałowskiej doskonale zaprezentowała się na zawodach dziesięcioletnia zaledwie Michalina Zielska, która we wszystkich swoich trzech startach poprawiła rekordy życiowe i wywalczyła trzy medale we wszystkich kolorach. Również trzy medale zdobyła w Elblągu Magda Mroczek, która była najlepsza na 100 i 200m stylem grzbietowym oraz trzecia na 200m stylem dowolnym, gdzie aż o 9s poprawiła swój dotychczasowy rekord życiowy. Wielkie brawa należą się Lilianie Szpaczyńskiej, która zdobyła dwa srebra, w tym jedno na 100m stylem klasycznym z doskonałym czasem 1:27,78s. Dwa srebra z nowymi rekordami życiowymi, zawisły też na szyi Nadii Walentynowicz, która po raz pierwszy w karierze wystąpiła w konkurencji 100m stylem grzbietowym i musiała uznać wyższość tylko swojej koleżanki klubowej. Magdzie Mroczek wyrosła więc niespodziewanie silna klubowa konkurencja w stylu grzbietowym. Po dwa medale, srebro i brąz, zdobyli młodsi pływacy MAL WOPR; jedenastoletni Kamil Czarnota oraz dziewięcioletni zaledwie Patryk Grapentyn. Patryk wywiózł też z Elbląga trzy nowe rekordy życiowe. Po jednym medalu do zdobyczy MAL WOPR dorzucili; Agatka Kupińska (brąz), Alicja Lewandowska (srebro), Weronika Marchlewska (brąz), Jakub Grapentyn (srebro), Jan Grochecki (brąz) oraz Cezary Gwiazdowski (brąz). W Elblągu malborscy zawodnicy wywalczyli wiele rekordów życiowych. Nowe, najlepsze czasy w konkurencjach świadczą najbardziej o wykonanej pracy i postępie zawodników. Po trzy życiówki wywalczyli w Elblagu; Daria Gorjainow, Lena Sawaniewska, Natalia Krzyżanowska, Igor Marchlewski, Dawid Patoka, Sławomir Szpaczyński oraz najbardziej pechowy w Elblągu, Maciej Kowalski. Maciej spisał się doskonale, w bardzo dobrym stylu poprawił swoje wszystkie rekordy, w tym aż o 15s czas na 200m stylem dowolnym (2:23,45s) i musiał przełknąć ból dwukrotnie czwartego i raz piątego miejsca w klasyfikacji. Dwa nowe rekordy życiowe zanotowali na elbląskich zawodach; siostry Ziemińskie Aleksandra i Martyna, Konrad Patoka, Mikołaj Szraga i Antoni Rozalewicz, a po jednym; Nikodem Hermanowicz i Piotr Szuryński. W Elblągu startowało też kilkoro debiutantów MAL WOPR; Anna Czerwińska, Nikola Gdaniec, Aleksandra Krzyżanowska, Daria Sobiech, Nikola Zborowska, Jan Sasin i Marcin Gołombiewski.

Wszyscy spisali się doskonale. Nie zdobyli co prawda medali ale bardzo ambitnie i z dużym zaangażowaniem pokonywali dystans i słabości, nabierali pewności siebie oraz wiary we własne siły. Podpatrywali starszych kolegów po to, by już niebawem stanąć z nimi do wyrównanej rywalizacji. Elbląskie zawody przeszły do historii MAL WOPR jako wyjątkowo udane.

Doskonałe, czwarte miejsce, które zdobyli nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej klubów, pozostawiając w polu aż 26 zespołów świadczy o doskonałej pracy wszystkich pływaków i trenerek Doroty Grzywackiej i Iwony Ciecholewskiej. Nie można także zapomnieć i podziękować rodzicom zawodników, którzy tłumnie stawili się na trybunach i głośno dopingowali swoje pociechy.

tekst i zdjęcia: MAL WOP