Poniedziałek, 20 maja 2024. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Grupa Malbork w "3 Gdańsk Maraton"

2017-04-19 12:00:27 (ost. akt: 2017-04-19 12:08:42)

Dla zawodników "Grupy Malbork" wiosna to najlepsza pora roku by sprawdzić się na Królewskim Dystansie. Po trwających całą zimę przygotowaniach, startach kontrolnych podczas półmaratonu w Gdyni i GPX w Biegach Górskich nadszedł wreszcie ten dzień. W niedzielę, 9 kwietnia br. o godzinie 9:00 na trasę 3 Gdańsk Maratonu wyruszyło ponad 3500 uczestników, a wraz z nimi czwórka zawodników Klubu Biegacza Grupa Malbork.

Start w maratonie to nie tylko walka o rekordy życiowe, o jak najlepszy czas czy też potyczka z rywalami o jak najlepszą pozycję, maraton to przede wszystkim walka z własnymi słabościami. Tu trzeba mieć nie tylko wysportowane ciało ale i silną psychikę, by dotrwać do mety, nie zatrzymać się w momencie kiedy już brakuje energii, a każdy mięsień boli. Jak to się żartobliwie mówi "maraton to 32 kilometry rozgrzewki i 10 kilometrów prawdziwego biegu". Tak, prawdziwy maraton zaczyna się dopiero po 30 kilometrze i dla nieprzygotowanego zawodnika zderzenie z tzw. "ścianą" może być bardzo nieprzyjemną niespodzianką.

Maraton dla biegaczy, którzy podchodzą do startu bardziej rekreacyjnie, był doskonałą okazją do zwiedzenia Gdańska w kilka godzin. Trasa została tak przygotowana, by umożliwić startującym poznanie najciekawszych miejsc na mapie miasta. Maratońskie atrakcyjne do zobaczenia podczas biegu to przede wszystkim: Starówka z ulicą Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, czy Park Nadmorski im. R. Reagana.

Organizatorzy przygotowali również sporo atrakcji dla początkujących biegaczy. Dzień wcześniej, w sobotę, odbył się bieg na 5 km oraz zawody dla dzieci i młodzieży. Ciekawostką i fajnym zakończeniem tych biegów był finisz w tym samym miejscu, co maratończycy, w hali AMBEREXPO. Dla wielu młodych zawodników wbiegnięcie na taką metę było nie lada przeżyciem, mogli przez chwilę poczuć się jak dorośli maratończycy.

W tym dniu Klub Biegacza Grupa Malbork oraz rodzime miasto reprezentowali Krzysztof Barcikowski, Adam Remlajn, Maciej Wiśniewski oraz Ryszard Huzar.

Maraton Gdański zwany również "Maratonem Wiatrów" tym razem okazał sie łaskawy dla biegaczy, warunki do ścigania były bardzo dobre. Pogoda idealna, temperatura optymalna, nie padał deszcz i względnie słabo wiało. Najszybciej z naszych zawodników dotarł na metę Krzysztof Barcikowski (Prezes stowarzyszenia Grupa Malbork) czas netto: 02:51:51 zajął 31 miejsce OPEN oraz wywalczył 1 miejsce w kategorii wiekowej M-50. Kolejnym był Maciej Wiśniewski czas: 03:54:50 OPEN 1193 / 434 kat. M-40. Na trasie maratonu w tym dniu zadebiutował Adam Remlajn, zawody ukończył z czasem: 04:34:27 OPEN 2073 / 686 kat. M-40, Ryszard Huzar dotarł na metę z nową życiówką: 04:44:38 OPEN 2182 / 708 kat. M-40.

- Wszystkim zawodnikom gratulujemy wyników. Zapraszamy również do wspólnych treningów w ramach akcji "Wieczorynki z Grupą Malbork". Od kwietnia do października w środę o 19: 00, starujemy przy hotelu Dedal. Treningi odbywają się bez względu na pogodę, zapraszamy szczególnie biegaczy, którzy chcą rozpocząć przygodę z tym pięknym sportem. Pomożemy, doradzimy i zapewnimy fajne towarzystwo. Szczegóły akcji na naszym profilu FB i stronie klubu www.grupamalbork.pl - zachęca do biegania Grupa Malbork

tekst: Maciej Frankiewicz
zdjęcia: archiwum Grupy Malbork