Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego dla rekordowej liczby nauczycieli malborskich placówek

2023-08-28 14:52:12 (ost. akt: 2023-08-28 14:56:19)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W dniu 28 sierpnia 2023 r. w Urzędzie Miasta Malborka odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego nauczycielom szkół podstawowych i przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto Malbork.

Akt nadania stopnia awansu zawodowego podwyższa status zawodowy nauczyciela i otwiera drogę do uzyskania kolejnego stopnia awansu - nauczyciela dyplomowanego. Dokument ten świadczy o poszerzeniu przez nauczyciela wiedzy i umiejętności zawodowych.

Po złożeniu ślubowania, akty mianowania z rąk Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego otrzymało 22 nauczycieli, którzy w lipcu i sierpniu tego roku przystąpili do egzaminów na stopień awansu zawodowego. W porównaniu do lat poprzednich jest to rekordowa liczba zdających. Wynika ona ze zmian oświatowych w zakresie awansu zawodowego nauczycieli, które zostały wprowadzone w roku szkolnym 2022/2023, m.in. skracając staż na stopień nauczyciela mianowanego o rok, jeśli staż ten rozpoczął się po 31 sierpnia 2021 r., lub do 9 miesięcy w przypadku staży rozpoczętych po 31 sierpnia 2022 r. przez nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego po 12 – miesięcznym stażu rozpoczętym w roku szkolnym 2018/2019. W tym roku jeszcze przed nami jesienna sesja egzaminacyjna, która może poszerzyć grono malborskich pedagogów ze stopniem nauczyciela mianowanego.

Mianowanie to kolejny etap w zawodowej karierze nauczyciela. Aby się o niego starać nasi nauczyciele najpierw odbyli staż w przedszkolu czy szkole. W tym czasie zrealizowali własny plan rozwoju zawodowego, podnosili kwalifikacje i zdobywali nowe umiejętności. Całą procedurę zakończył egzamin. To właśnie jego wynik zdecydował o tym, że wszyscy nauczyciele przystępujący do egzaminu otrzymali awans na stopień zawodowy nauczyciela mianowanego.

Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski składa nauczycielom gratulacje – życząc wielu sukcesów w realizacji dalszych planów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanego zawodu nauczyciela. Podkreślając, że mamy w Malborku wspaniałą i zaangażowaną kadrę, która dąży do tego, aby podnosić swoje zawodowe kwalifikacje i umiejętności. Co jest niezwykle ważne, szczególnie kiedy pracuje się z dziećmi i młodzieżą. Dzięki dobrze wykwalifikowanym nauczycielom, którzy posługują się nowoczesnymi technikami i metodami nauczania, uczniowie mają szansę na lepszy rozwój. Im więcej doświadczonych nauczycieli z wyższymi stopniami zawodowymi, tym lepsza jakość pracy przedszkola i szkoły.