Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Ponad 12 mln zł na budowę malborskich mieszkań w ramach SIM

2023-08-18 12:00:00 (ost. akt: 2023-08-18 12:45:31)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W piątek 18 sierpnia, w Urzędzie Miasta Malborka odbyło się spotkanie podczas którego przekazano czeki dla samorządów - bezzwrotny grant z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Miasto Malbork otrzymało kwotę 12 469 682,55 zł na inwestycję mieszkań pod wynajem przygotowywaną przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową SIM KZN "Pomorze" w Malborku przy ulicach Dąbrówki i Zakopiańskiej.

Zgodnie z koncepcją inwestycja składać się będzie z 10 budynków czterokondygnacyjnych z poddaszem użytkowym, łącznie 256 mieszkań z przynależnymi komórkami lokatorskimi. Budynki będą wyposażone w windy. Część budynków z wielostanowiskowymi podziemnymi garażami lub garażami indywidualnymi – 318.

Podczas spotkania podpisano czeki wręczono również przedstawicielom samorządów z Czerska i Suchego Dębu oraz podpisano umowę na wykonanie dwóch budynków w Dzierzgoniu, w których powstanie 46 mieszkań.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
Spółki SIM powoływane przez KZN we współpracy z gminami to spółki prawa handlowego realizujące budownictwo społeczne. Nie budują dla zysku. Mieszkania w SIM mają umiarkowany czynsz i dedykowane są w szczególności osobom, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. Gmina przystępująca do SIM otrzymuje bezzwrotny grant z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości do 3 mln zł na objęcie udziałów. Z RFRM może otrzymać również do 10% kosztów inwestycji oraz do 35 % z Funduszu Dopłat Banku Gospodarst wa Krajowego.

Jakie są zadania SIM-ów?
Zadaniem spółek SIM jest budowa mieszkań na wynajem za umiarkowany czynsz, niższy niż stawki rynkowe. W odróżnieniu od deweloperów spółki SIM nie mogą zarabiać na swojej działalności (prowadzą działalność non-profit). Idea SIM polega na tym, że lokatorzy tych mieszkań płacą odpowiednio obniżony czynsz tak, by pokrywał on tylko koszty eksploatacyjne. Nie ma w tym instrumencie marży zarobkowej.

Gdzie buduje SIM KZN Pomorze Sp. z o.o.?
Jedną z takich inicjatyw Jest SIM KZN Pomorze Sp. z o.o. z siedzibą w Malborku. Spółka została powołana, aby wybudować ponad 1000 mieszkań aż w 19 gminach województwa
pomorskiego. SIM Pomorze prowadzi jednocześnie kilkanaście inwestycji, z których kilka jeszcze w tym roku rozpocznie się budową. Z pewnością ciężki sprzęt wjedzie na plac budowy w Dzierzgoniu oraz Nowym Stawie. Pierwsze „wbicie łopaty” planowane jest we wrześniu. To nie jedyne inwestycje Spółki. SIM Pomorze uzyskał już pozwolenie na budowę budynków wielorodzinnych w Człuchowie, Kępicach i Suchym Dębie. Wnioski o wydanie takich pozwoleń zostały także złożone dla kolejnych gmin: Gniewu, Cedr Wielkich i Czerska. Spółka opracowuje projekty dla budynków w Kościerzynie, Kobylnicy, Prabutach, Pelplinie, Miłoradzu i Malborku.

KZN jest państwową osobą prawną realizującą mieszkaniową politykę Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, której misją jest wspieranie społecznego budownictwa czynszowego. KZN przejmuje do Zasobu nieruchomości Skarbu Państwa i przeznacza je pod inwestycje mieszkaniowe z przystępnymi cenowo lokalami na długoterminowy najem z opcją dojścia do własności. Wraz z samorządami KZN tworzy nowe Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) oraz przystępuje do już istniejących Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Aktualnie KZN zaangażowany jest w 37 spółkach, z czego 34 stanowią SIM, do których przystąpiło już 400 gmin z terenu całego kraju.