Niedziela, 3 marca 2024. Imieniny Kingi, Maryna, Tycjana

Minister kultury i dziedzictwa narodowego z wizytą na Zamku w Malborku

2023-08-05 16:20:35 (ost. akt: 2023-08-05 16:21:28)

4 sierpnia br. w Letnim Refektarzu na Zamku w Malborku odbyła się konferencja na temat przekazania do zbiorów Muzeum Zamkowego odzyskanych strat wojennych - dwóch XIX-wiecznych witraży z przedstawieniem Proroka Mojżesza oraz motywem ornamentalnym z dawnego wystroju kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku oraz hełmu garnczkowego, który wisiał w kaplicy św. Anny.

Uroczystego przekazania zabytków dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Na spotkaniu obecni byli również Elżbieta Rogowska – Dyrektor Departamentu Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie KiDN, biskup elbląski Jacek Jezierski, przedstawiciele Rady Muzeum Zamkowego oraz goście z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Minister podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat do Polski wróciło ponad 600 cennych obiektów. W tej chwili trwa około 150 procesów restytucyjnych w 15 krajach. Dodał również, że do ministerstwa zgłasza się coraz więcej osób prywatnych z przedmiotami znajdującymi się na liście dzieł utraconych.

W kolejnej części konferencji dyrektor MZM dr hab. Janusz Trupinda przedstawił najważniejsze inwestycje i plany rozwoju placówki, a Aleksandra Siuciak opowiedziała o realizacji projektu „Straty” i odzyskaniu witraży oraz hełmu.

Na zakończenie gość honorowy wpisał się do księgi pamiątkowej.

Po części oficjalnej uczestnicy wzięli udział w krótkim zwiedzaniu zamku. Zobaczyli wystawę bursztynu ze szczególnym uwzględnieniem nowego nabytku – XVII-wiecznego ołtarzyka z futerałem zakupionego ze środków MKiDN oraz kościół NMP.

Ostatnim punktem programu było przejście na Przedzamcze i prezentacja prac realizowanych w ramach projektu EOG.

Przed wizytą w Malborku prof. Piotr Gliński był również z wizytą w oddziałach Muzeum Zamkowego - na Zamku w Sztumie oraz Zamku w Kwidzynie.