Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Złożenie kwiatów i widowisko z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2023-08-01 21:46:18 (ost. akt: 2023-08-01 21:49:42)

1 sierpnia br. mija 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Malborku rozpoczęły się o symbolicznej godzinie 17:00, kiedy to przez jedną minutę zawyły syreny alarmowe upamiętniające Bohaterów biorących udział w walkach o niepodległość.

Zgodnie z tradycją władze miasta, powiatu, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji i organizacji miejskich złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej oraz pod Kamieniem poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. W tym roku upamiętniono również młodych harcerzy biorących udział w Powstaniu i złożono kwiaty pod obeliskiem poświęconym Związkowi Harcerstwa Polskiego Hufiec Malbork na Skwerze Związku Harcerstwa Polskiego.

Ostatnim punktem obchodów było widowisko muzyczno-historyczne pt. „Warszawa' 44.”, które odbyło się na Sklepach Cynamonowych. Organizatorzy przybliżyli radosną jeszcze atmosferę pierwszych dni Powstania, która szybko zmieniła się w koszmar. Zginęło ponad 200 tysięcy osób.

Na powitanie goście mogli posilić się chlebem ze smalcem i grochówką, przeczytać ulotki a potem posłuchać wojennych piosenek w wykonaniu Kociewskiej Orkiestry Dętej „Torpeda” i wokalistek Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka”. Krótki koncert rozpoczęła skrzypaczka Zosia Sączawa, która we wzruszający sposób zagrała utwór „Warszawo ma”. Niestety deszcz uniemożliwił występ wokalistek ze studia wokalnego „Balbiny”.

Organizatorem widowiska była Spiżarnia Malborska, partnerami Hufiec ZHP Malbork, Urząd Miasta Malborka i Starostwo Powiatowe w Malborku.

Projekt został dofinansowany przez Gminę Miejską Malbork i Starostwo Powiatowe w Malborku.