Wtorek, 26 września 2023. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Malbork niezdobyty! Kolejna edycja oblężenia przeszła do historii

2023-07-23 23:52:46 (ost. akt: 2023-07-24 13:30:01)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

Oblężenie Malborka to jedna z największych historycznych imprez plenerowych w Polsce, która pokazuje wiele aspektów życia średniowiecznego. W miniony weekend (21-23 lipca) ponownie przenieśliśmy się w czasie, by na własne oczy zobaczyć, jak żyli i walczyli bohaterowie tamtych czasów. W tych dniach historia działa się na naszych oczach.

Na Jarmarku Rzemiosła na Międzymurzu Zachodnim zorganizowanym przez Muzeum Zamkowe można było nie tylko posilić się wyszukaną strawą, ale także zakupić ręcznie wykonaną biżuterię, naczynia, świece, dawne stroje czy elementy uzbrojenia. Dla koneserów oferowano wyroby własne – chleby, miody, oleje, octy, wina czy nalewki.

Ci, którzy od średniowiecznych potraw wolą współczesne jedzenie, mogli posilić się na Festiwalu Smaków Food Truck. Na Przedzamczu było prawdziwe oblężenie kuchni polskiej, belgijskiej, wietnamskiej, greckiej czy tajskiej.

Bogata była również oferta kulturalna zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, które mogły doświadczyć średniowiecznych zabaw w Grodzie Dziecięcym prowadzonym przez CKiE Szkoła Łacińska albo obejrzeć przedstawiania w teatrzykach. Nie zabrakło muzyki i tańców dawnych, żonglerki oraz warsztatów tematycznych.

Wszystkich z pewnością interesowało, jak wyglądało na co dzień życie rycerskie i jak wojowie przygotowywali się do walk. O tym wszystkim można było przekonać się między innymi w Obozie Wielkich Mistrzów, Małej Zbrojowni czy podczas „Rycerskiej przygody na zamku”, czyli wieczornym zwiedzaniu twierdzy z przewodnikami z Koła Przewodników Malborskich, podczas którego rekonstruktorzy historii przygotowali dla zwiedzających w poszczególnych salach scenki z życia zamkowego. Goście Oblężenia mogli zobaczyć również turnieje walk, turnieje łucznicze i kusznicze, pokazy artyleryjskie, pokazy konne czy pokazy machin oblężniczych.

Nieodłącznym elementem Oblężenia Malborka jest barwny korowód ulicami miasta. W sobotę uczestnicy imprezy, mieszkańcy oraz turyści przeszli wspólnie spod zamku na plac Kazimierza Jagiellończyka, a następnie powrócili na tereny Muzeum Zamkowego, gdzie dyrektor dr hab. Janusz Trupinda oraz Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski wraz z proboszczem parafii rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela ks. Robertem Branickim oraz Zastępcą Dyrektora ds. marketingu i administracji Beatą Stawarską dokonali oficjalnego otwarcia imprezy.

Tradycją Oblężenia stały również Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Zawody zorganizowane zostały przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Malborku, Polską Federację Łodzi Smoczych i Muzeum Zamkowe w Malborku pod patronatem Starosty Powiatu Malborskiego Mirosława Czapli i Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego. Wyścigi przyciągnęły na bulwary sporo miłośników tego niezwykle widowiskowego sportu.

Najważniejszym punktem tego średniowiecznego festiwalu była wieczorna inscenizacja Oblężenia Malborka na Wałach von Plauena. Bractwa rycerskie z całej Polski stanęły do walki zarówno po stronie polskiej jak i krzyżackiej. Po raz kolejny wojska Króla Władysława Jagiełły i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda po wygranej bitwie pod Grunwaldem próbowały zdobyć malborski zamek z rąk krzyżaków i po raz kolejny nie poradziły sobie ze zdobyciem stolicy zakonu, chociaż wszystko wskazywało na to, że nie powinno to być aż tak trudne zadanie. Ani w piątek ani w sobotę nikt nie czuł się jednak przegranym, ponieważ zwyciężyła wspaniała atmosfera imprezy, doskonała i dobry duch zabawy.

A na zakończenie widowiska publiczność mogła podziwiać przepiękne pokazy fieshow w wykonaniu Kolektywu Artystów z Całej Polski. Reżyserem spektaklu był Sebastian Frodyma - półfinalista programu Mam Talent oraz finalista konkursów Nowego Cyrku, a przy okazji Wspaniały Przyjaciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy w Malborku i w Nowym Stawie.

Inscenizacja Oblężenia Malborka

Scenariusz i reżyseria: Aleksander Krempeć
Współpraca: Partyk Kozłowski
Oprawa muzyczna: Marcin Rumiński, Mary Rumi, Jacek Fedkowicz
Nagłośnienie i oświetlenie: firma FORTE ACUSTIC
Oprawa pirotechniczna: firma Wulkan
Scenografia: firma Kamila Zielińskiego NORD BASTERS.

W inscenizacji udział wzięli:
Działdowskie Bractwo Rycerskie
Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej
Zastęp Rycerski Jaschnitz
Poczet Rycerski Herbu "Sobol"
Viri Misericordiae
Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg z Mrągowa
Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn
Warmińska Dzika Kompania
Chorągiew Ziemi Dobrzyńskiej
Chorągiew Ziemi Malborskiej
Ritterbund Thüringen (rekonstruktorzy z Niemiec)
LEO CORDE
Chorągiew Grodu Bydgoskiego "Biały Gryf"
Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej
Chorągiew Ziemi Gdańskiej
Najemna Rota Strzelcza Okonek Barcin
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnej MAZURIA z Kętrzyna
Mławska Rota Mieszczańska
Konwent św Piotra Olsztynek
Dura Manus z Pisza
Oliwska Drużyna Najema Inogici
Rodzinne Bractwo Łucznicze Prabuty (Komturia Nidzicka)
Bractwo Rycerskie Excalibur
Bractwo Rycerskie herbu TUR z Chojnic
Chorągiew Mistrza Krajowego Prus
Elbląskie Bractwo Historyczne
Grupa Odtwórstwa Historycznego Von Borcke
Rycerstwo Ziemi Zgierskiej
Sierotki Łódź
Starogardzkie Bractwo Rycerskie
Wolna Kompania Najemna Poznań
Zbrojna Gwardyja
Grupa Archeria
oraz rycerze KONNI
Stajnia Tarpan
Bractwo Bratian
Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej
Grupa konna DEXTRARIUS pod dowództwem Andrzeja Mrozińskiego
a także niezrzeszeni rekonstruktorzy z różnych zakątków Polski

Organizatorem inscenizacji był Urząd Miasta Malborka, partnerami Muzeum Zamkowe w Malborku i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

Nad całością czuwali Marta Wróblewska i Ryszard Ignaczak.