Poniedziałek, 4 grudnia 2023. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Wystawa na jubileusz Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego

2023-07-20 14:51:51 (ost. akt: 2023-07-20 14:59:27)

W lipcu każdego roku członkowie Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego Zakonu Niemieckiego we współpracy z niemieckimi instytucjami, między innymi Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen, organizują W Galerii Nova wystawy, które przybliżają mieszkańcom naszego miasta różne aspekty przedwojennego życia w Malborku i okolicach. To wspaniała tradycja, która pokazuje, jak ważne i skuteczne są wspólne działania na rzecz zachowania pamięci, przybliżania kultury oraz działania na rzecz pojednania pomiędzy narodami.

Pierwsza wystawa miała miejsce w 2007 r. i została zaprezentowana z okazji uroczystego poświęcenia odrestaurowanego budynku Szpitala Jerozolimskiego. Dotyczyła ona przebiegu prac renowacyjnych z realizacji projektu jak również przedstawiała dawne szpitale na terenie Malborka.

Tegoroczna wystawa pt.: "Na polowaniu w puszczy, w lesie i na bagnach. Z dziejów łowiectwa pomiędzy Wisłą i Niemnem" została otwarta 19 lipca 2023 r. Wernisaż uświetni występ zespołu Amber Chant oraz wykład Adama Chęcia na temat myślistwa w komturstwie malborskim. Na wystawę przyjechali założyciel Stowarzyszenia i Honorowy Obywatel Miasta Malborka dr Klaus Hemprich wraz z małżonką, synowie drugiego założyciela Edwina Eggerta oraz przedstawiciele Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen – dyrektor Gunter Dehnert oraz autor wystawy dr Wiesław Gogan.

W tym roku Stowarzyszenie świętuje również jubileusz 20-lecia istnienia. Gratulacje i podziękowania na ręce dr Hempricha złożył burmistrz Marek Charzewski. Włodarz przypomniał, że 20 lat temu przy al. Armii Krajowej 68 w Malborku stała ruina po dawnym historycznym budynku Szpitala Jerozolimskiego. Wydawało się, że nie ma już szans na uratowanie tego zabytku i zniknie on z krajobrazu miasta. Na szczęście znalazły się osoby, które za swój życiowy cel obrały uratowanie obiektu i stworzenie w nim centrum współpracy polsko-niemieckiej a nawet europejskiej. Troje obywateli Niemiec – dr Klaus Hemprich, dr Hans Kaltenecker i pan Edwin Eggert zawiązali w 2004 r. Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego Zakonu Niemieckiego, podpisali z miastem umowę o współpracy i rozpoczęli zbiórkę funduszy oraz próby pozyskania środków od rządu niemieckiego i Unii Europejskiej i były to próby zakończone sukcesem. Wspólnie z miastem Malbork udało się uratować zabytek i wprowadzić tu założone przez Stowarzyszenie funkcje – funkcje centrum współpracy polsko-niemieckiej i europejskiej, centrum badań nad szpitalnictwem na terenie dawnych Prus i funkcje kulturalne.

W czwartek, 20 lipca dr Hemprich z małżonką oraz bracia Eggert złożyli wizytę w urzędzie miasta, gdzie z burmistrzami oraz pracownikami odpowiedzialnymi za inwestycje i pozyskiwanie funduszy rozmawiali na temat złożenia wniosku do niemieckiego rządu na pozyskanie środków na wykończenie piwnic w budynku Szpitala. Jest to bardzo ważna inwestycja, która zapewni lepszą stabilizację obiektu.

Goście opowiedzieli również o początkach działalności Stowarzyszenia i podziękowali za dobrą współpracę z miastem.