Wtorek, 31 stycznia 2023. Imieniny Joanny, Ksawerego, Luizy

Obchody Roku Rzeki Wisły w bibliotece pedagogicznej w Malborku

2017-04-13 12:13:08 (ost. akt: 2017-04-13 12:14:09)

Rok 2017, na mocy uchwały Sejmu RP, został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Skąd pomysł na to święto i czy wiadomo, na jakie atrakcje możemy liczyć w malborskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku?

Pomysł obchodów zrodził się w Społecznym Komitecie Obchodów Roku Rzeki Wisły w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W 1467 roku Polska zawarła w Toruniu traktat pokojowy z Zakonem Krzyżackim, kończąc wojnę trzynastoletnią. Ta ważna okoliczność zapoczątkowała ponad 300-letni „złoty okres” rozwoju żeglugi wiślanej oraz wpłynęła znacząco na rozwój gospodarczy Rzeczypospolitej.

Biblioteka Pedagogiczna w Malborku włącza się również do obchodów
i upowszechniania wiedzy na temat walorów przyrodniczych oraz kulturowych rzeki Wisły. W związku z powyższym prezentuje wystawę książek pod tytułem „Nadwiślański świat - tajemnice i opowieści”. Wystawa zawiera zbiory Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Filii w Malborku związane z historię mostów na Wiśle,

z tematyką przyrodniczą - fauną i florą rzeki oraz przedstawia wybrane dzieła literatury polskiej, które łączy jedno - występujący w nich motyw rzeki Wisły. Ekspozycję można oglądać w holu Biblioteki w godzinach otwarcia placówki.
Biblioteka Pedagogiczna w Malborku serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w nieodpłatnych zajęciach edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I – III szkół podstawowych, przebiegających pod znakiem wiślanych opowieści i klechd. Dzieci mogą poznać legendy o Białce i Czarnosze i o strażniku wałowym. Uczniowie rozwiążą liczne zagadki związane z wodą, odkryją królową polskich rzek w poezji. Przygotowano ponadto warsztaty plastyczne m.in. – orgiami.

Termin zajęć bibliotecznych należy uzgodnić w pedagogicznej bibliotece najpóźniej na siedem dni przed planowanym spotkaniem. Realizacja spotkań edukacyjnych uwarunkowana jest od możliwości organizacyjnych Biblioteki. Uczestnikom gwarantujemy naukę poprzez zabawę.

Wszystkie zajęcia organizowane przez bibliotekę pedagogiczną są bezpłatne. Zapraszamy do korzystania z naszej oferty.

Siedziba PBW w Malborku znajduje się na Placu Słowiańskim 5 (budynek Urzędu Miejskiego). Kontakt: Tel. (55) 272 25 14, e-mail: pbwmalbork@pbw.it.pl

informacja: Biblioteka Pedagogiczna w Malborku