Poniedziałek, 17 czerwca 2024. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

Kolejni ochotnicy zasili szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

2023-07-10 14:07:55 (ost. akt: 2023-07-10 14:11:05)

52 ochotników złożyło w Malborku przysięgę wojskową i rozpoczęło służbę w szeregach 7 Pomorskiej Brygady Oborny Terytorialnej.

Uroczystość zaprzysiężenia nowych żołnierzy pomorskiej brygady WOT odbyła się na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i była zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego, prowadzonego w ramach corocznej akcji „Wakacje z WOT”.

Już kolejny rok pod tą nazwą odbywa się szkolenie podstawowe dla pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którym codzienne obowiązki w ciągu roku szkolnego nie pozwalają zostać terytorialsem. To właśnie oni stanowili niemal połowę nowo zaprzysiężonych żołnierzy.

- Dzień złożenia przysięgi wojskowej jest tak ważny nie tylko ze względu na rangę tej uroczystości, lecz wypowiedzenie słów roty i rozpoczęcie służby Ojczyźnie jest najwyższym wyrazem patriotyzmu – powiedział podczas uroczystości zastępca dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Piotr Jary.
Pułkownik Jary wspomniał również, że jedną z głównych misji terytorialsów jest niesienie pomocy lokalnej społeczności.

Potwierdzeniem tych słów jest odznaczenie, które z rąk Lidii Kusz, prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych odebrał ppłk Jarosław Kwiatkowski, dowódca 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku. Gest ten był podziękowaniem za pomoc, którą terytorialsi w czasie pandemii koronawirusa okazywali lokalnej społeczności, zwłaszcza osobom starszym i kombatantom z województwa pomorskiego.
Warto zaznaczyć, że szkolenie podstawowe to dopiero początek wojskowej drogi nowych tetytorialsów. Pełen okres szkoleniowy trwa trzy lata i dopiero po tym czasie żołnierze osiągają status „combat ready”.

Po złożeniu przysięgi żołnierze rozpoczną służbę w batalionach lekkiej piechoty w Malborku, Słupsku lub Kościerzynie.

Maciej Szalbierz
7 PBOT