Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

UKS „Orzeł” na międzynarodowym turnieju we włoskiej Offagni

2023-06-28 12:19:41 (ost. akt: 2023-06-28 13:30:41)

Od 22 do 26 czerwca br. delegacja miasta wraz z zawodniczkami Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orzeł” w Malborku uczestniczyła w Turnieju piłki siatkowej w mieście partnerskim Offagna we Włoszech. Turniej odbywał się pod hasłem ”Siatkówka bez Granic”. Jest to pierwsza taka współpraca, realizowana na poziomie sportowym.

W turnieju udział brały cztery drużyny:
1) YOUNG VOLLEY OSIMO
2) TRIS BEAUTY POLVERIGI
3) PALLAVOLO OFFANGA
4) UKS „ORZEŁ”MALBORK

Rywalizacja rozgrywała się na bardzo wysokim poziomie sportowym, w konsekwencji czego nasze zawodniczki zajęły 4 miejsce. Miejsce na podium czy poza nim stanowiło jedynie symbolikę, gdyż ideą turnieju było poszerzanie granic wzajemnych relacji w oparciu o pasję, która łączy wszystkich.

Oprócz konfrontacji sportowej, turniej był okazją do poznania historii Offagni. Głównym punktem miasteczka jest średniowieczna forteca Rocca di Offagna, która w 1902 r. uznana została za zabytek narodowy. Burmistrz miasta Offagna EZIO CAPITANI na ręce delegacji polskiej wręczył tablicę upamiętniającą wizytę. Uroczystość odbyła się w Muzeum Wyzwolenia Ankony w obecności pani CRISTINY GORAJSKI, Konsul Honorowej z Ankony, córki żołnierza, który 18.07.1944 r. będąc w II Korpusie Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa wyzwolił Ankonę.

Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć muzeum dziedzictwa Rocca Medievale di Offanga oraz uczestniczyć w pokazie eventowym GRUPPO STORICO OFFANGA, który corocznie organizowany jest okresie wakacyjnym w Offagni. Dodatkowo, młode zawodniczki mogły sprawdzić swoje umiejętności w warsztatach ceramicznych, krawieckich i w warsztatach rękodzieła. Bliskość Offagni z uroczym miasteczkiem Sirolo pozwoliła na zażycie kąpieli słonecznej i morskiej w ciepłych wodach Morza Adriatyckiego.

Organizatorami ze strony włoskiej byli: Urząd Miasta Offanga COMUNE OFFANGA, Federacja siatkarska FIPAV MARCHE, Klub sportowy PALLAVOLO OFFANGA na czele z TONINO PASQUALI, SONIĄ MASSOBRIO, JOANNĄ CHOINKĄ

- Wizyta pokazała uroki życia codziennego, dała możliwość poznania tradycyjnej kuchni włoskiej, umożliwiła poznanie wspaniałych ludzi, którzy swoim optymizmem i chęcią pomocy ściśle współpracują z samorządem lokalnym. Można było zaobserwować jak buduje się wzajemne zrozumienie i poczucie lokalnej przynależności. Prowadzone rozmowy i wymiana doświadczeń na wielu płaszczyznach pozwoliła na zawiązanie bliższych relacji polsko-włoskich, zarówno zawodniczkom jak i pozostałym uczestnikom wizyty – mówią uczestnicy wymiany. - Wszystkim zaangażowanym osobom składamy ukłony i olbrzymie podziękowania za trud i pomoc w organizacji tego fantastycznego przedsięwzięcia. GRAZIE MILLE i do zobaczenia za rok w Malborku! – dodają.

Wyjazd był współfinansowany ze środków publicznych Urzędu Miasta w Malborku.