Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

O cyberzagrożeniach rozmawiano w I LO

2023-06-27 10:13:35 (ost. akt: 2023-06-27 10:14:06)

I LO w Malborku wzięło udział w organizowanym przez OSE projekcie – „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”

Bezpieczeństwo online to dzisiaj jedno z najważniejszych wyzwań. W erze cyfrowej, kiedy nasze życie coraz bardziej łączy się z wirtualnym światem, ochrona naszej sieci staje się priorytetem. Wielu z nas korzysta z Internetu na co dzień, zarówno w celach zawodowych, jak i rozrywkowych. Często jednak zapominamy, że wraz z rozwojem technologii pojawiają się również cyberprzestępcy gotowi wykorzystać naszą niewiedzę i zaszkodzić nam w sieci.
Szkolne hasło : "STAY SAFE ONLINE - TWOJA MOC, TWOJA OCHRONA" przypomina nam o tym, jak dużą wagę powinniśmy przywiązywać do naszego bezpieczeństwa w sieci. Hasło to jest jednocześnie wezwaniem do podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie naszej prywatności, naszych danych osobowych i urządzeń przed ewentualnymi sieci niebezpieczeństwami w sieci.
W obliczu rosnącej liczby cyberataków ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń i podejmowali odpowiednie środki ostrożności. Oto kilka kluczowych kroków, które możemy podjąć, aby nasza sieć była bezpieczna:
Silne hasła: upewnij się, że używasz unikalnych i silnych haseł do swoich kont online; unikaj oczywistych kombinacji, takich jak imiona, czy daty urodzenia; lepiej jest używać długich haseł zawierających kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych.

Aktualizacje oprogramowania: regularnie aktualizuj oprogramowanie na swoich urządzeniach; aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które pomagają chronić nasze systemy przed nowymi zagrożeniami.
Ostrożność w Internecie: bądź ostrożny podczas korzystania z Internetu; unikaj klikania w podejrzane linki, otwierania załączników pochodzących od nieznanych osób i udostępniania prywatnych informacji na niezaufanych stronach.
Firewall i antywirus: zainstaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz skonfiguruj zaporę sieciową (firewall); te narzędzia pomogą chronić Twoją sieć przed nieautoryzowanym dostępem i złośliwym oprogramowaniem.

Edukacja i świadomość: pozyskuj na bieżąco informacje o nowych zagrożeniach online i propaguj wiedzę wśród swoich bliskich; zdobywanie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa i przekazywanie jej dalej to klucz do zapewnienia bezpiecznej przestrzeni online dla wszystkich.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo online to nie tylko nasza indywidualna odpowiedzialność, ale również obowiązek wobec naszego społeczeństwa. Działając zgodnie z zasadą "Ochrona Twojej sieci, Twojego świata - Bezpieczeństwo to priorytet!" możemy stworzyć środowisko online, które jest bardziej bezpieczne.

Warto pamiętać, że cyberprzestępcy stale ewoluują i stosują nowe metody ataków, dlatego tak ważne jest regularne aktualizowanie naszych praktyk bezpieczeństwa online i bycie czujnym w sieci. Zapewnienie bezpieczeństwa naszej sieci to inwestycja w naszą prywatność, poufność i spokój umysłu. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdego, kto korzysta z dobrodziejstw cyfrowego świata.