Sobota, 20 lipca 2024. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Malbork zaprezentował się na Międzynarodowych Dniach Hanzy w Toruniu

2023-06-26 14:59:35 (ost. akt: 2023-06-26 15:38:00)

Od 22 do 25 czerwca 2023 r. w Toruniu trwały 43. Międzynarodowe Dni Hanzy z udziałem ponad 700 uczestników z 77 miast z 11 krajów. Spotkanie pod hasłem „Toruń. W orbicie miast” zostało zaplanowane w okresie Święta Miasta oraz w 550. rocznicę urodzin największego torunianina - Mikołaja Kopernika.

Oficjalne otwarcie rozpoczęło się od barwnego przemarszu ulicami Zespołu Staromiejskiego Torunia. Przedstawiciele uczestniczących miast szli w towarzystwie Orkiestry Dętej Świecie wraz z mażoretkami, rycerzy z Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej i Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujaw oraz 4-metrowej figury Mikołaja Kopernika. Wieczór zakończył się koncertem "Kosmiczne Harmonie" Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Podczas Dni Hanzy na stoiskach promocyjnych prezentowały się poszczególne miasta należące do Związku Hanzy. Stoiska utrzymywane były w konwencji średniowiecznego jarmarku, któremu towarzyszyły koncerty, wystawy i happeningi. Odwiedzający mogli zapoznać się również z ofertą Miasta Malborka i Muzeum Zamkowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się korony, które można było zobaczyć na głowach dzieci w całym mieście.

Mocnym akcentem malborskim był również sobotni koncert zespołu „Balbiny” z MCKiE pod kierunkiem Marii Seibert na scenie głównej na toruńskiej Starówce. Wokalistki zaprezentowały się w repertuarze muzyki dawnej, współczesnej oraz solistycznie.

Tradycyjnie podczas Dni Hanzy organizowane jest również spotkanie młodzieży w ramach Młodej Hanzy. Malbork reprezentowało troje radnych Młodzieżowej Rady Miasta Malborka, którzy w programie mieli zajęcia integracyjne, zwiedzanie, udział w Zgromadzeniu Delegatów a w wolnych chwilach pomagali na stoisku Malborka.

W sobotni wieczór przedstawicieli poszczególnych miast zaprosiło Miasto Gdańsk, które będzie gospodarzem Dni Hanzy 2024. Na spotkaniu w toruńskim Dworze Artusa gości przywitała prezydent Aleksandra Dulkiewicz i przedstawiła założenia przyszłorocznego spotkania, będące zarówno ukłonem w stronę wspólnej bogatej przeszłości, jak też spojrzeniem w przyszłość, w której rozwój i nowoczesność powinny czerpać z tradycji. Gościem honorowym wieczoru był prezydent Lech Wałęsa, który otrzymał owacje na stojąco.

Ostatnim elementem zjazdu był kolejny przemarsz i przekazanie flagi Związku Miast Nowej Hanzy organizatorowi przyszłorocznej edycji wydarzenia, czyli właśnie Gdańskowi. Flagę na ręce wiceprezydenta Gdańska, Moniki Chabior, wręczyli prezydent Michał Zaleski oraz przewodniczący Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy, Jan Lindenau.