Wtorek, 26 września 2023. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Ruszają „Wakacje z WOT” na Pomorzu. Kolejni terytorialsi zasilą 7 PBOT

2023-06-20 09:58:05 (ost. akt: 2023-06-20 10:05:59)

W najbliższą sobotę, 24 czerwca marca odbędzie się kolejne w tym roku powołanie ochotników do 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sobotni poranek, 24 czerwca około 70 ochotników przekroczy bramę koszar 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku, by rozpocząć swoją służbę Ojczyźnie. Wśród nowo wcielonych terytorialsów niemal 1/3 stanowią kobiety.

Po odbyciu standardowych procedur formalnych, żołnierze, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wojskim, rozpoczną szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Pozostali - którzy przysięgę wojskową mają już za sobą - przejdą z kolei ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.

Czerwcowe wcielenie odbywa się w ramach corocznej akcji „Wakacje z WOT”, przeznaczona przede wszystkim dla uczniów, którzy w czasie wolnym od nauki szkolnej mogą przejść wojskowe szkolenie i zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Z tej okazji chętnie korzystają również nauczyciele, którzy bez uszczerbku na pracy zawodowej mogą skorzystać z możliwości, jakie proponują Wojska Obrony Terytorialnej w czasie wakacyjnym.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastka” kończy się „pętlą taktyczną”, która jest sprawdzianem umiejętności nabytych podczas ćwiczeń. Zwieńczeniem ponad dwutygodniowych zmagań jest przysięga wojskowa, która odbędzie się 9 lipca na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Szkolenie podstawowe i wojskowa przysięga jest jednak dopiero początkiem żołnierskiej drogi w Wojskach Obrony Terytorialnej. Pełny cykl szkoleniowy terytorialsów trwa bowiem trzy lata i przebiegać będzie w trybie weekendowym. Raz w roku, żołnierze będą odbywać dwutygodniowe szkolenie zgrywające, które będzie podsumowaniem umiejętności nabytych podczas całego roku ćwiczeń.

Chcesz wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej? Wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ i skontaktuj się z rekruterem odpowiedzialnym za Twój region zamieszkania.

informacja: Maciej Szalbierz 7 PBOTG
grafika: 7 PBOT