Wtorek, 26 września 2023. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Szachowe boje w malborskiej „szóstce”

2023-06-09 12:46:22 (ost. akt: 2023-06-09 12:51:26)

7 czerwca 2023 r. odbyły się 5. Otwarte Mistrzostwa Szachowe Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Malborku. Na zawody przybyło 39 szachistek i szachistów ze szkół podstawowych: nr 1, nr 2, nr 6, nr 8, nr 9, Zespołu Szkół Katolickich w Malborku, w Nowej Wsi Malborskiej, w Nowym Stawie i Kwidzynie. Szachowe współzawodnictwo toczyło się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0 – III oraz IV – VIII.

Każdy uczestnik otrzymał pakiet regeneracyjnych słodkości i napojów, i po potwierdzeniu swej obecności zawodnicy byli gotowi do rywalizacji.

Turniej został otwarty przez pana dyrektora Krzysztofa Keńskiego, który życzył uczestnikom powodzenia i „połamania głów”. Sędzia zawodów pan Marek Dackiewicz przypomniał zasady gry, zachowania się podczas rywalizacji i uderzając w swój nieodłączny gong rozpoczął pierwszą rundę zmagań.

Walki toczyły się w wielkim skupieniu. Niektóre spotkania trwały bardzo długo, co świadczy o ogromnej determinacji zawodników. Nie brakowało momentów radości z wygranych, smutku z porażek i braw za ciekawe walki. Z rundy na rundę wyłaniali się faworyci zawodów. Po 7 rundzie wszystko było już jasne! Czołowi zawodnicy prezentowali bardzo podobny poziom, więc o miejscach zaważyły tzw. „małe punkty”.

W kategorii klas 0 – III:
- Mistrzem został Wojciech Lipecki z SP 8 Malbork,
- Wicemistrzem został Natan Komasara SP 6 Malbork,
- III miejsce zdobyła Karmelita Magiera SP 6 Malbork.
W kategorii klas IV – VIII:
- Mistrzynią została Gabriela Bogalecka z Zespołu Szkół Katolickich w Malborku,
- Wicemistrzem został Igor Komasara SP 6 Malbork,
- III miejsce zdobył Kacper Jaszak SP 6 Malbork.
W kategorii dziewcząt z klas 0 – III najlepszą okazała się Karmelita Magiera, a w kategorii IV – VIII Gabriela Bogalecka.

Wszystkie wyniki są dostępne na stronach:
Kategoria 0 – III – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_4302/
Kategoria IV – VIII – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_3158/

Po zakończeniu rozgrywek, zwycięzcy z rąk pana Krzysztofa Keńskiego i Marka Dackiewicza otrzymali puchary, medale, dyplomy i bony upominkowe. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Turniej zakończył się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników.

W zawodach nie było przegranych, bo każdy uczestnik odnotował chociaż jeden punkt na swoim koncie. Najważniejsza była wspólna zabawa, możliwość rywalizacji, poznania się, spędzenia czasu w fajny i rozwijający sposób!

- Gratulujemy zwycięzcom sukcesów! Dziękujemy wszystkim szachistkom i szachistom za kulturalną grę i rycerską walkę w „królewskiej grze”! Opiekunom ogromne dzięki za poświęcenie swego czasu i wspomaganie zawodników! Rodzicom dzieci uczestniczących w zajęciach kółka szachowego w SP 6 dziękujemy za wspólne zdobywanie finansów na organizację turnieju! Radzie Rodziców w SP 6 dziękujemy za ufundowanie nagród! Panu dyrektorowi Krzysztofowi Keńskiemu za pomoc w organizacji, nagrody i wsparcie zawodów swym autorytetem! – mówią organizatorzy. - Jak głosi znane powiedzenie: „szachy posiadają rzadko spotykaną właściwość: dzieci je lubią, pomimo że szachy są dla nich dobre”, więc mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej, bo to jest dobre! - dodają.

informacja i zdjęcia: Marek Dackiewicz (MCKiE) i Mariusz Dudek (SP 6 Malbork)