Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Wielki Maraton Czytelniczy 2023 w Sienkiewiczówce.

2023-06-09 12:33:54 (ost. akt: 2023-06-09 12:35:10)

Po raz kolejny uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku wzięli udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym „Na literackim szlaku”. W tegorocznej edycji wzięło udział 8710 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z dwunastu województw. Uczestników wspierało 896 nauczycieli i bibliotekarzy z 841 szkół. W czterech grupach wiekowych zostało nagrodzonych 1057 uczniów.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych zmagali się z sześcioma testami wykazując się znajomością następujących książek: 1. Ryszard Kapuściński Trzeci Rzym, w Imperium 2. Aleksander Sołżenicyn, Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania 3. Terry Pratchett, Piekło pocztowe 4. Olga Tokarczuk, Opowiadania bizarne 5. Paweł Wakuła, Björn syn burzy 6. Peter Wohlleben, Duchowe życie zwierząt. To były różnorodne i trudne lektury!

Tegorocznym sukcesem jest wyróżnienie Marty Majewskiej z klasy 2a – zresztą kolejne, bo w minionym roku szkolnym została w ten sposób także doceniona. W nagrodę za całoroczny trud otrzymała książkę Josteina Gaardera Świat Zofii.

Poza Martą próbę swoich sił w maratonie wykazali inni uczniowie: Daria Szarmach z klasy 1b, Magda Elmanowska z klasy 2a, Maja Ulanowska z klasy 2b, Kasia Reksa z klasy 2c oraz Bartek Wiśniewski z klasy 3c.

Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego odbyła się 6 czerwca 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczestnicy spotkania, poza koncertem i recytacją wiersza „Chmury” autorstwa Wisławy Szymborskiej, usłyszeli ciekawe cytaty o książkach, m. in. Książka największym dobrem człowieka. Rozszerza świadomość ludzką, stwarza sojusz człowieka z człowiekiem, łączy, budzi, niepokoi, przetwarza, rzeźbi rysy swej epoki i wyprzedza ją. Znikome życie ludzkie rozszerza po granice wieczności, przezwycięża mijanie. – Emil Zegadłowicz. Wybrzmiały także Czytanie to podróż oraz Czytanie to mądre uzależnienie!!!

- Maraton Czytelniczy od wielu już lat cieszy się w naszym liceum popularnością, liczymy, że i w kolejnych latach będzie on równie popularny wśród uczniów I LO w Malborku! – mówią nauczyciele – bibliotekarze z I LO.

informacja i zdjęcia: I LO w Malborku