Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Benefis U3W i 35-lecie pracy Teresy Żelazo

2023-05-31 16:35:25 (ost. akt: 2023-05-31 16:44:20)
Teresa Żelazo, koordynator U3W w latach 2004-2023

Teresa Żelazo, koordynator U3W w latach 2004-2023

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W środę, 31 maja w sali Posiedzeń Urzędu Miasta Malborka odbyła się uroczystość podczas której podsumowano 19 lat działalności Uniwersytetu 3 Wieku w Malborku, był to jednocześnie benefis na cześć Teresy Żelazo (założycielki i koordynatorki uniwersytetu), która w tym roku odchodzi na emeryturę po 35-latach pracy na rzecz malborskiej kultury.

Obecni na sali studenci U3W oraz zaproszeni goście obejrzeli pełną wspomnień prezentację opatrzoną licznymi fotografiami z kilkunastu lat działalności uniwersytetu. O część artystyczną zadbały zespoły muzyczne występujące przy U3W oraz Aleksander Chrupczalski recytując wiersz "W pogoni".

Teresa Żelazo wyróżniła pamiątkowymi statuetkami przedstawicieli samorządu, instytucji, mediów oraz firm, którzy na przestrzeni lat wspierali malborskich seniorów co pozwalało rozwijać działalność uniwersytetu.

Dzisiejsze spotkanie było pełne wzruszeń oraz radości, a Pani Teresa zapewniła, że nie opuści swoich podopiecznych i wspólnie z nimi zasiądzie w "studenckich ławach" podczas nowego roku akademickiego.

Poniżej laudacja, którą dla Teresy Żelazo w imieniu malborskiego samorządu odczytała Violetta Jankowiak:
Szanowna Pani,
Czas szybko płynie zostawiając nam w spadku piękne wspomnienia, bagaż doświadczeń i wspaniałe przyjaźnie, a jednocześnie rozpościera przed nami nowe perspektywy, nowe możliwości i pewną tajemnicę, którą odkrywać będziemy każdego nowego dnia. Minęło już 35 lat Pani wspaniałej pracy zawodowej. Jest Pani z pewnością nieodłącznym elementem kultury w Naszym mieście i już dziś zapisała się pięknymi zgłoskami na kartach historii Malborka.

Wszystko zaczęło się w Młodzieżowym Domu Kultury „Ratusz”, gdzie odkrywała i rozwijała Pani talenty plastyczne dzieci i młodzieży, a potem w Miejskim Domu Kultury angażowała się dodatkowo w organizację wielu imprez, również tych kultowych.

Jednak praca zawodowa to było zdecydowanie za mało. Trzeba przecież było jeszcze pomagać innym, a najlepszą okazją ku temu była „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, którą koordynowała Pani przez wiele lat, motywując do współpracy wiele osób i instytucji.

Z drugiej strony ważna była też historia i tożsamość naszego miasta, dlatego postanowiła Pani współtworzyć struktury Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego „Młody Las”, ratując tym samym od zapomnienia niezwykle istotny fragment historii Malborka.

I wreszcie nadszedł rok 2004, szczęśliwy rok dla malborskich seniorów. Powstanie Uniwersytetu 3 Wieku najpierw w Miejskim Domu Kultury, potem kontynuacja przy Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, otworzyło wiele nowych możliwości dla osób w kwiecie wieku, którzy chcieli poznawać i zdobywać świat, chcieli się rozwijać, uczyć i bawić. Pani stała się symbolem U3W, gwarantem najlepszej jakości, pełnej frekwencji i wspaniałego, ciekawego programu.

Dobre warunki dla życia i rozwoju seniorów stały się sensem Pani pracy, dlatego w 2015 r. zainicjowała Pani powołanie Malborskiej Rady Seniorów i na 4 lata stała się jej Przewodniczącą. Wspólnymi siłami udało się włączyć Malbork do ogólnopolskiego programu Karty Seniora, nawiązać współpracę z innymi Radami w Polsce, ale również z młodzieżą w naszym mieście tworząc wymianę i współpracę międzypokoleniową. Wisienką na torcie są organizowane co roku Wiosenne i Jesienne Dni Seniora, które dają okazję do wspaniałej zabawy i prezentacji swoich talentów.

To oczywiście tylko część owoców Pani działalności, za którą w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Malborka z całego serca serdecznie dziękuję. Po 35 latach pracy odchodzi Pani na zasłużony odpoczynek. Niech to będzie czas radosny, beztroski a przy okazji bardzo aktywny. Dziękuję również za dobrą współpracę w miłej atmosferze. Życzę Pani wielu nowych wyzwań, z których będzie czerpała Pani radość i zadowolenie. Proszę dbać o siebie, spełniać się i nie zapominać o nas. Wszystkiego dobrego!