Czwartek, 21 września 2023. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Kolejni żołnierze wstąpili w szeregi pomorskich terytorialsów

2023-05-31 07:30:54 (ost. akt: 2023-05-31 08:31:14)

Słowa przysięgi wojskowej żołnierz pamięta do końca życia. Podczas ostatniego weekendu takie wspomnienia stały się udziałem nowych terytorialsów z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na terenie 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku wypowiadali tą rotę.

W sobotę 27 maja 2023 r. w Malborku uroczystą przysięgę wojskową złożyło dwudziestu ochotników w tym siedem kobiet, którzy zasilą szeregi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze pochodzą z terenu całego województwa pomorskiego i reprezentują różne zawody. Pomimo tego, że w życiu cywilnym każdy robi coś innego, wszystkich łączy jedno - chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Warunkiem złożenia przysięgi było ukończenie tzw. pętli taktycznej, która niejako zwieńczyła okres szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Podczas tego sprawdzianu żołnierze musieli wykazać się znajomością topografii terenu, umiejętnością obsługi powierzonego im sprzętu wojskowego oraz wieloma innymi kompetencjami niezbędnymi w żołnierskim fachu. To dopiero początek ich drogi w poznawaniu żołnierskiego rzemiosła. Okres wyszkolenia terytorialsa trwa trzy lata i obejmuje szkolenie podstawowe, specjalistyczne i zgrywające, które ma na celu doskonalenie współpracy pododdziałów jako całości.

Osoby, które jeszcze nie mają dla siebie pomysłu na wakacje lub już zdecydowały się na założenie munduru, ale brakuje im na to czasu z uwagi na obowiązki szkolne lub na uczelni zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Wakacje z WOT”. W okresie trzech letnich miesięcy przygotowaliśmy szkolenia szesnastodniowe lub ośmiodniowe dla osób, które już złożyły przysięgę wojskową. Odbędą się one w terminach: 24.06-09.07 i 02-17.09. Aby się zgłosić można skorzystać ze strony internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub poprzez swoje Wojskowe Centrum Rekrutacji.