Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Nagroda honorowa dla Muzeum Zamkowego w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2022!

2023-05-26 14:11:47 (ost. akt: 2023-05-26 14:12:05)

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało wyjątkową nagrodę publikacji Muzeum Zamkowego w Malborku „Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych” Agnieszka Kowalska, Monika Rogalewska, Bartosz Skop i Bogusz Wasik.

Projekt okładki, opracowanie graficzne i skład: Ryszard Bienert
Wydawca: Muzeum Zamkowe w Malborku
Druk i oprawa: Zakład Poligraficzny Moś i Łuczak, Poznań

Nagrodę podczas Międzynarodowych Targów Książki odebrała Aleksandra Sobczak – pomysłodawczyni koncepcji wydawniczej i główna koordynatorka przedsięwzięcia.

Publikacja ta jest doskonałym przykładem tego, iż specjalistyczne zagadnienia, takie jak dokumentacja i adaptacja architektonicznych historycznych budynków do nowych funkcji, można przedstawić czytelnikom w nowoczesny i niebanalny, a zarazem logiczny i przejrzysty sposób. Książka intryguje już od samej, czysto typograficznej okładki z wkomponowaną w nią pocztówką. Oryginalnym zabiegiem jest nadrukowanie na brzegach książki miniatur budynków zamkowych. Layout publikacji w łatwy sposób umożliwia czytelnikowi przyswojenie tekstu, który został tu zawarty w aż czterech językach, czego dowiadujemy się już z pierwszej strony okładki. Jest to intrygujący i znakomity koncept projektowy, typograficzny i wydawniczy, w którym żaden z elementów książki nie został pominięty. – takie słowa komisji konkursowej usłyszała publiczność podczas wręczenia nagród.

Zachęcamy do sięgnięcia po tę nietuzinkową publikację!