Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Rozpoczął się sezon motocyklowy

2017-04-11 11:15:05 (ost. akt: 2017-04-11 11:19:04)

Przyszła wiosna – przed nami sezon motocyklowy. Malborscy policjanci przypominają kilka porad, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom ale i wszystkim użytkownikom dróg. Tylko w ubiegłym roku doszło na drogach powiatu malborskiego doszło do 95 wypadków w następstwie których 8 osób zostało zabitych, a 116 doznało obrażeń.

W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem jednośladów, dokładnie 3 motocyklistów było sprawcami zdarzeń w ruchu drogowym.

Aby przestrzec się przed tego typu zdarzeniami pamiętajmy, kierowco – motocyklisto:
Używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka. Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają migaczy, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Przecież my też możemy blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia.

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.

Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.

Policjanci apelują, że zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.
Informacja KPP Malbork
http://m.82-200.pl/2017/04/orig/malbork-rozpoczal-sie-sezon-motocyklowy-968.jpg