Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Jak dbać o swój dobrostan? – debata w ZSP1 Malbork

2023-05-12 12:02:54 (ost. akt: 2023-05-12 12:06:05)

10 maja 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Malborku odbyła się IX debata pod nazwą - „Ludzie są jak kwiaty, stworzeni do tego, aby się rozwijać” – jak dbać o swój dobrostan?

Podczas spotkania przedstawiciele nauczycieli, rodziców, uczniów dyskutowali na temat: Czym właściwie jest dobrostan? Czemu jest istotny? I jak go osiągnąć? Jak żyć szczęśliwie, jak czerpać z życia radość?

Według Martina Seligmana – amerykańskiego psychologa, ludzie utrzymują życiowy dobrostan, kiedy osiągają pełnię życia czyli rozkwit w życiu osobistym. Na początku zebrani obejrzeli krótki film – „Happiness” i wysłuchali wiersza o szczęściu. Następnie pracowali w zespołach pod kierunkiem liderów: Kariny Jakusik, Patrycji Biegańskiej – Stawickiej i Joanny Pichlak.

W ramach współpracy zespołów debatowano na następujące tematy:

1. Czym jest szczęście, dobrostan dla Ciebie? – burza mózgów
2. Jakie działania możemy podjąć, aby osiągnąć dobrostan w każdym obszarze: serca, umysłu, ducha i ciała? – metoda Word Café; DROGOWSKAZY DOBROSTANU (obszar duchowy, umysłowy, emocjonalny, fizyczny)
3. Nasze sposoby na opanowanie stresu, spokoju i zdrowy sen
4. Stworzenie Galerii Dobrych Myśli na Zły Dzień
5. Malowanie na szarym papierze – OBRAZ DOBROSTANU – Szkoła Dobrostanu
6. Pieniądze szczęścia nie dają – dyskusja, argumenty za i przeciw
Później uczestnicy przygotowywali „małe co nieco” w postaci zdrowego deseru; potem nastąpiło podsumowanie debaty, zebranie wniosków, podziękowanie. Biorącym udział w debacie wręczono dobre myśli dobrostanu. Warto przytoczyć nazwy działań jakie zdaniem społeczności szkolnej należy podjąć, aby uzyskać dobrostan w każdym z obszarów:

Jak odżywiać swoją duszę? Wymiar duchowy: słuchanie dobrej muzyki, samotne wycieczki w góry, czytanie inspirujących złotych myśli, medytacja, pomaganie innym, spacery z bliskimi, czytanie inspirujących książek, malowanie, rysowanie, kolorowanie mandali, modlitwa, pisanie wierszy, rozmowy z przyjaciółmi, pisanie pamiętnika lub dziennika, prowadzenie księgi dziękczynnej, oglądanie wschodów i zachodów słońca.

Dbaj o swoje serce. Wymiar emocjonalny: dotrzymywanie obietnic, sprawianie innym małych przyjemności, budowanie więzi i dobrych relacji z innymi, pielęgnowanie swoich talentów, pasji i zainteresowań, postępowanie zgodnie z wyznawanymi wartościami i zasadami, utrzymywanie w życiu równowagi, dieta zdrowa dla serca, okazywanie innym uprzejmości, życzliwości i dobroci, wybaczanie innym, cieszenie się życiem.

Trenuj swój umysł – wymiar umysłowy: czytanie gazet i książek, podróżowanie, uprawianie ogrodu, obserwowanie przyrody, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, granie w szachy i inne gry planszowe, uczenie się, zdobywanie nowych umiejętności.

Dbaj o swoje ciało – wymiar fizyczny: trenowanie ciała – gimnastykowanie się co najmniej 3 razy w tygodniu, dobry sen, odpoczywanie i regeneracja sił, racjonalne odżywianie, branie relaksujących kąpieli, jazda na rowerze, ćwiczenie na siłowni, uprawianie jogi, granie w piłkę, siatkówkę i koszykówkę, uczęszczanie na aerobik, fitness i zumbę, masaż

Na debacie stwierdzono, że pieniądze szczęścia nie dają, bo nie można za nie kupić miłości, przyjaźni, szacunku. Jednakże ich posiadanie pozwoli na realizację działań i marzeń związanych z osiągnięciem dobrostanu np. podróżowanie, rozwijanie hobby, pasji i zainteresowań.

W przygotowaniu materiałów pomagały Panie: Agata Rojek, Iwona Socha, Małgorzata Cybulska, Katarzyna Sopyło i Joanna Jasnoch.

Uczestnicy spotkania zrozumieli, że wiedza nie wystarczy. Żeby czynić postępy, trzeba praktykować i być wytrwałym. Nie ma jednej recepty, bo ze szczęściem, dobrostanem jest jak ze zdrowiem – zależy od wielu czynników. Jeżeli więc chcemy być szczęśliwi, dbajmy nie tylko o materialną stronę życia – ale również o swoje duchowe potrzeby.

informacja i zdjęcia: ZSP nr 1 w Malborku