Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

II PREZENTACJA sztuk wszelkich artystów z Malborka i okolic

2023-05-05 13:24:57 (ost. akt: 2023-05-05 14:18:16)

Malborskie Centrum Kultury Nova Galeria zaprasza na wernisaż okolicznościowej wystawy „II PREZENTACJA sztuk wszelkich”. Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w 2017 r. Wernisaż prac odbędzie się w środę, 10 maja 2023 r. o godzina 18:00 w Galerii Nova w Szpitalu Jerozolimskim przy al. Armii Krajowej 68. Wystawa będzie czynna do 2 czerwca 2023 r. w godz. 8.00-16.30. Zapraszamy!

Wystawa stanowić będzie przegląd różnych postaw artystycznych w obrazach, rzeźbie, tkaninie artystycznej, fotografii, grafikach i innych formach przekazu artystycznego. Celem wystawy jest spotkanie i pokazanie różnorodności w działaniu malborskich, jak i okolicznych twórców, podtrzymywanie kontaktu z malborskimi artystami oraz okolicznymi stowarzyszeniami grup artystycznych oraz nawiązywanie nowych znajomości - poszerzenie grona twórców miasta Malborka, o nowych indywidualnych artystów.

Na wystawie zaprezentują się: Wanda Wolak, Anna Krasodomska, Jacek Krasodomski, Rafał Rachański, Liliana Lieban, Stanisław Orłowski, Krystyna Michałowska, Grażyna Kurapiewicz, Krystyna Badowska, Joanna Budzyńska, Mieczysław Woźniak, Anna Albrecht, Jacek Albrecht, Monika Kot, Karolina Kurapiewicz, Katarzyna Kot, Martyna Czop, Adam Ignaczak, Beata Grudziecka, Hanna Fortuna, Wiktoria De Guzman, Wojciech Łaszkiewicz, Artur Kubaszewski, Alicja Chlebowicz, Andrzej Krzemiński, Paweł Markowski, Lidia Kitta, Wiesława Trojak, Franciszek Konefał, Benedykt Kroplewski, Józefa Kijkowska, Bohdan Paczkowski.

Informacja organizatora:

W 2023 roku, po 35 latach pragniemy kontynuować oraz wspominać działania dotyczące prezentacji plastyki jaką zapoczątkowała „Galeria pod Zwornikiem”. Od 1988 roku Czwartkowe wieczory muzyczne popularyzowane z niestrudzonym zapałem przez Wawrzyńca Zamkowskiego (1954-2012) zostały wzbogacone o autorskie prezentacje plastyki. W murach Muzeum, w 8 filarowej sali plastycy mogli prezentować swoje obrazy indywidualnie, jaki zbiorowo, co pozwoliło pokazanie malborskiego środowiska plastycznego, które od lat jakby nie istniało w świadomości mieszkańców naszego miasta. Brak stałej sali wystawowej
w mieście rekompensowała wówczas częściowo witryna w Domu Handlowym „Jurand”. Ich wizualna aranżacja była dziełem Zbigniewa Okońskiego.

W maju 1991 roku Miejski Dom Kultury otrzymuje we władanie budynek przy Pl. Słowiańskim. Po adaptacji pomieszczeń w grudniu 1992 otwarta zostaje nowa Galeria, którą ze względów „topograficznych” nazwano „Galeria Na Lewo”. W Galerii wystawiali swoje prace plastycy środowiska malborskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prezentowane były obrazy ze zbiorów Centrum Sztuki Galeria El z Elbląga, ale także artystów z Francji, Niemiec, Litwy i Szwecji. Pomysłodawcą i współorganizatorem obydwu Galerii był Andrzej Jan Krzemiński. Organizatorem wystaw, sprawami technicznymi zajmowali się pracownicy Domu Kultury, m.in.: Zbyszek Okoński, Tomasz Szynaka, Wojciech Łaszkiewicz oraz Mariusz Długosz, który do niedawna, do końca 2022 r. sprawował pieczę nad oprawą graficzną: przygotowywał zaproszenia, foldery, czy plakaty.

W 2011 roku następuje zmiana lokalu, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji przenosi się do dawnego Szpitala Jerozolimskiego, gdzie powstaje Nova Galeria. Od samego początku przyciąga twórców z różnych środowisk artystycznych z całego kraju, w tym kilku o dużej randze oraz z zagranicy.

http://m.82-200.pl/2023/05/orig/zaproszenieprezentacje23-9367.jpg