Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Uczniowie klas czwartych z Technikum nr 3 odebrali świadectwa ukończenia szkoły

2023-05-02 13:48:16 (ost. akt: 2023-05-02 13:54:29)

Uczniowie klas maturalnych w Technikum nr 3 w Malborku odebrali już swoje świadectwa ukończenia szkoły. Poniżej relacja z wydarzenia.

„Nie wierzyłem, że przejdę ten most,
I gdy stoję już na drugim brzegu,
Nie wierzę, że go przeszedłem.”
L. Staff


Takie słowa zrodziły się w myślach niejednego absolwenta Technikum nr 3 w Malborku w czasie uroczystości pożegnania uczniów kończących tę szkołę. Rozdanie świadectw i nagród odbyło się 28 kwietnia 2023 r. Na spotkanie przybyli czwartoklasiści, nauczyciele i goście.

Starostwo Powiatowe w Malborku reprezentował Wicestarosta, Pan Waldemar Lamkowski. W swoim wystąpieniu nawiązał do słów E. Hemingwaya: „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą.”, poruszył w ten sposób kwestię życia w społeczeństwie, gdzie każda jednostka jest ważna, a jej egzystencja nierozerwalnie scalona z działaniami innych. Podkreślił rangę wspólnotowości jako wartości w życiu ludzi i tego właśnie życzył absolwentom.

Wiele ważnych słów skierował do swych uczniów Dyrektor Szkoły, Jan Stawicki. Zwrócił uwagę na fakt, że to ostatni rocznik po gimnazjum: „Dziś odchodzicie z Technikum nr 3, choć dokumenty składaliście do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3”. Zauważył, że nie był to łatwy czas dla polskiej szkoły. Czas pandemii, wdrażania nowej formy edukacji w formie zdalnej określił jako wspólne, już historyczne doświadczenie. Dyrektor pogratulował czwartoklasistom ukończenia szkoły, życzył wielu sukcesów w tak zwanym dorosłym życiu. „Niech Wasze pasje i zainteresowania pozwolą Wam podążać za marzeniami. (…) Niech towarzyszą Wam zdrowie, szczęście, miłość i przyjaźń.” – mówił Dyrektor. W ostatnim zdaniu dał swoim uczniom ostatnią wskazówkę do dobrego życia: „Pamiętajcie, że w życiu - jak powiedział profesor W. Bartoszewski - warto być przyzwoitym. Dodam: warto, a nawet trzeba. I tego z całego serca Wam życzę.”
Wręczenie świadectw z wyróżnieniem zapoczątkowało najważniejszy moment uroczystości – rozdanie świadectw dojrzałości wszystkim uczniom kończącym naukę w Technikum nr 3 w Malborku. Wówczas podano informację, iż najwyższą średnią i tym samym nominację do Nagrody Starosty otrzymała uczennica klasy 4 GH – Nikola Wiktor.

Po oficjalnej części uroczystości stery na scenie przejęli uczniowie klas młodszych, którzy zaprezentowali przygotowany na tę okoliczność program. Najważniejszym jego punktem były jak co roku „Abiturki”. Oto nazwiska osób nagrodzonych w poszczególnych kategoriach:
Intelektualista: Tymoteusz Majcher, Sportowiec: Krystian Sobczyński, Spóźnialski: Tadeusz Grzmil, Dusza towarzystwa: Krzysztof Głodnicki, Człowiek orkiestra: Wioletta Rachańska, Papużki nierozłączki: Szymon Zieliński, Szymon Cyganowski, Oskar Kaźmierski. Nagrodzonym gratulujemy!

Na uwagę zasługują przemówienia dwojga uczniów: przedstawiciela klas żegnających, w tej roli wystąpił Tymoteusz Górny, oraz reprezentantki absolwentów – w ich imieniu głos zabrała Karolina Szkurłat. Przemawiający wykazali się mądrością i bystrością w formułowaniu opinii na temat życia w polskiej szkole, tej szkole. Wielu słuchaczy przyjęło ich słowa ze wzruszeniem.

Uroczystość pożegnania uczniów klas czwartych przygotowali ich młodsi koledzy i koleżanki pod okiem swoich wychowawców, pań: Iwony Krauze, Agnieszki Sosnowskiej, Jagody Gmyrek, Karoliny Balcer – Marel i Katarzyny Kruszewskiej. W roli prowadzących wystąpili Dawid Markowski z kl. 4 iPs i Alicja Ceran z kl. 4 GT-u. Artystycznie zaprezentowali się: Wojciech Maszota z kl. 2 iP, Kinga Sulikowska z kl. 2 iP, Dawid Dragon z kl. 3 Li, Klaudia Janicka z kl. 3L, Maja Prociak z kl. 1G i Amelia Jarocka z kl. 2 GH. Warto zaznaczyć, iż Amelia na co dzień kształci się muzycznie pod okiem Pani Magdaleny Kupińskiej, instruktorki 22 BLT w Malborku, a owoce tej pracy mogliśmy docenić w czasie uroczystości.

„Otwarci, prawi, pełni miłości
idźcie odważnie przez całe życie,
by w końcu drogi bez wątpliwości
w lustro popatrzeć… na swe odbicie.”

Tymi słowami zwróciła się do absolwentów ich młodsza koleżanka. Mądrość tych słów może być drogowskazem do dobrego, godnego, przyzwoitego życia. Naszym drogim ( byłym ) czwartoklasistom życzymy powodzenia - nie tylko na maturze, ale też w poszukiwaniu pracy, budowaniu relacji z innymi ludźmi, a przede wszystkim w układaniu sobie życia w dorosłości.