Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Wystawa, koncert i pokaz laserów na zakończenie I Malborskiego Festiwalu Integracji "Doświadczanie"

2023-04-30 12:50:11 (ost. akt: 2023-04-30 15:06:18)

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

W piątek (28.04) i sobotę (29.04) odbywały się atrakcje przygotowane w ramach I Malborskiego Festiwalu Integracji "Doświadczanie".

W Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska odbyły się między innymi warsztaty tworzenia odlewów gipsowych pod hasłem "Najpierw MASA, potem RZEŹBA" oraz warsztaty rzeźbiarskie - rzeźba w mydle i glinie pt.: "Wielozmysły", oba pod okiem artysty rzeźbiarza Piotra Bogdaszewskiego.
Bardzo ciekawą propozycją były Warsztaty z Gdańską Galerią Zmysłów, a w nich zajęcia interaktywne prowadzone przez niewidomych edukatorów i przewodników w zakresie pisma Braille'a, zabawa z „magebox” - odgadywanie poprzez dotyk oraz warsztaty sensoryczne „świat zapachu”.
Kolejną atrakcją było KINO BEZ BARIER i projekcja filmu z audiodeskrypcją "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy.

W Wieży Ciśnień można było skorzystać z warsztatów z sensorycznego malowania zgodnie ze sztuką aborygeńską i spotkanie z malarką Barbarą Borowiecką.

Niezwykle ciekowe atrakcje można było zobaczyć i doświadczyć na Placu Kazimierza Jagiellończyka, gdzie wystąpili artyści z ośrodków SORW, SOSW, ŚDS, WTZ. Były tańce na wózkach w wykonaniu grupy "Dancing Wheels Gdynia", pokazy zespołu „Impuls” z MCKiE oraz recital Mileny Wiśniewskiej.

Na Placu Kazimierza Jagiellończyka dostępny był Punkt Informacyjny, w którym pracownicy Urzędu Miasta Malborka z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska udzielali informacji i odpowiedzi na pytania mieszkańców dotyczące programu "Czyste Powietrze" oraz programu "Ciepłe Mieszkanie".

W sobotnie popołudnie 29 kwietnia wydarzenia I Malborskiego Festialu Integracji "Doświadczanie" przeniosły się na bulwary nad Nogatem przy Szkole Łacińskiej. Tam odbył się wernisaż plenerowej wystawy fotografii "NIEwidzialni" a na scenie koncertowej wystąpił zespół Bibobit. Publiczność, której nie przeszkodziły nawet warunki atmosferyczne mogła wysłuchać również utworów, które zaprezentował Robert Król autor audycji Kilogram czyli królewskie granie nadawanej w Radio Malbork oraz Arkadiosh - artysta grający Darksynth. Imprezę zakończył mapping, widowisko laserowe zaprezentowane na froncie budynku Szkoły Łacińskiej.

I Malborski Festiwal Integracji „DOŚWIADCZANIE” realizowany przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji w ramach projektu pn. „Niepełnosprawni-Pełnosprawni w KULTURZE”, był propozycją dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć, dotknąć i przybliżyć sobie świat, z którym osoby z niepełnosprawnościami stykają się każdego dnia.