Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Wycieczka przedmiotowa uczniów Technikum nr 3

2023-04-26 15:53:33 (ost. akt: 2023-04-26 16:02:10)

Uczniowie kl.3L Technikum nr 3 w Malborku kształcący się w zawodzie technik logistyk uczestniczyli 24 kwietnia w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez laboratorium Eurofins w Malborku.

Firma zajmuje się badaniem żywności, próbek środowiskowych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Na wstępie zapoznano uczniów z zasadami BHP, obowiązującymi na terenie zakładu.

Wszystko odbyło się w sterylnych warunkach, młodzież musiała ubrać specjalne fartuchy przed zwiedzaniem.

Mogliśmy poznać punkt przyjęcia próbek, pracownie chemiczną, mikrobiologiczną, sensoryczną, pracownię surowego mleka, magazyn, dział wysyłki.
W pracowni chemicznej zostały zaprezentowane eksperymenty z ciekłym azotem, z suchym lodem, ze zmianą wskaźników pod wpływem zmian ph. Ponadto uczniowie zobaczyli piece muflowe, destylarki, hydrotermy, aparaty GC i HPCC oraz mineralizatory.

W pracowni sensorycznej uczniowie mieli możliwość zobaczyć badanie barwy i wilgotności mąk i kasz (metody wizualne), barwy soków i nektarów oraz wzorce zapachowe.

W pracowni mikrobiologicznej zaprezentowane zostały etapy badań mikrobiologicznych tj. naważanie, posiewy, przesiewy, odczyty (możliwość zobaczenia kolonii salmonelle sp. i kolonii listeria monocy-togenes). W pracowni mleka surowego uczniowie zobaczyli sposób badania próbek mleka oraz kolejność analiz na poszczególnych aparatach.

W punkcie przyjęcia próbek został omówiony sposób przyjęcia próbek do badań. Była możliwość zobaczenia chłodni, mroźni czy magazynu próbek suchych.
W magazynie uczniowie zobaczyli szafy bezpieczeństwa, regały z odczynnikami. Młodzież miała okazję przyjrzeć się pracy laborantów, została wprowadzona w szczegóły procesów badania próbek, które zlecają firmie różne placówki. Przyjrzała się również pracy działu logistycznego, który przygotowywał wysyłkę próbek do innych oddziałów na całym świecie.

Dziękujemy firmie Eurofins za zapoznanie nas z działalnością firmy i praktyczną lekcję.