Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Wystawa o Żydach w przedwojennym Malborku w Muzeum Miasta Malborka

2023-04-14 20:03:22 (ost. akt: 2023-04-14 20:51:32)

Od 15 kwietnia br. w Muzeum Miasta Malborka można zwiedzać nową wystawę pt. "Widzialni, trochę zapomniani", opowiadająca o ludności pochodzenia żydowskiego mieszkającej w przedwojennym Malborku. Organizatorami wystawy są Archiwum Państwowe w Malborku i Muzeum Miasta Malborka.

"Widzialni, trochę zapomniani" to wędrówka do czasów, gdy w Marienburgu obok ewangelików i katolików mieszkali Żydzi. Gmina, która ukonstytuowała się w 1814 roku i do lat 30-tych XX wieku mocno wpisała się w życie codzienne miasta. Żydzi zajmowali się działalnością handlową, prowadzili hurtownie, przedsiębiorstwa komisowe, gospody, zajazdy, sklepy z artykułami spożywczymi, tekstylnymi, galanterią, handlowali drewnem, zbożem, końmi i starzyzną. D. Bernstein prowadził skład żelaza, Ernst Jaruslawsky fabrykę mydła, Arnold Flatauer dwa domy handlowe "Conitzer & Soehne", M. Salinger sklep obuwniczy czy H. Mehrlaender słynną aptekę "Zum goldenem Adler". Gmina istniała do 1938 roku. Część jej członków wyjechała z Malborka tuż po dojściu Hitlera do władzy, natomiast pozostała część dostała się w ręce gestapo i została zesłana do obozów koncentracyjnych - to tylko malutki wycinek wiedzy, którą można zdobyć na wystawie.

Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Malborku, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Muzeum Miasta Malborka oraz kolekcjonerów.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00-16:00. Zapraszamy!

informacja: Archiwum Państwowe w Malborku