Czwartek, 21 września 2023. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Sukces wychowanka MOW w ogólnopolskim konkursie wiedzy historycznej

2023-04-14 10:58:33 (ost. akt: 2023-04-14 11:01:35)

Wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku Jakub Grabowski został finalistą XI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim organizowanego przez Fundację "Obowiązek Polski" oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: literackiej esej, plastycznej oraz filmowej.
- Wśród 600 prac zgłoszonych do konkursu, praca pisemna Jakuba została zakwalifikowana do finału - mówi Łukasz Pawłowski wychowawca, który objął opieką Jakuba podczas przygotowań do konkursu - Warto nadmienić, że była to jedyna nagrodzona praca uczestnika z Województwa Pomorskiego a także jedyna w całym konkursie wyróżniona praca ucznia Szkoły Branżowej -dodaje opiekun.

To nie pierwszy sukces młodzieży z MOW dwukrotnie uzyskiwali oni miejsca na podium w konkursie "Niezłomne Historie" organizowanym pod patrontaem Wojewody Pomorskiego.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy związanej z tematem konkursu „Siła narodów według Dmowskiego”. Nawiązuje on do fragmentu najsłynniejszego dzieła Romana Dmowskiego „Myśli nowoczesnego Polaka”: „Energia i rozum narodów to nie są rzeczy przypadkowe. Zjawiają się one tam, gdzie naród jest zwarty, mocno moralnie związany, a giną tam gdzie tradycyjne węzły narodowe ulegają rozkładowi”.

- Podczas pobytu w ośrodku uczestniczę w zajęciach koła organizującego akcje patriotyczne - mówi Jakub Grabowski - Pozwala to mi i kolegom poznawać historię, ale również rozwijać się i zmieniać na lepsze.
- To jedna z form oddziaływań resocjalizacyjnych w naszej placówce w której chłopcy chętnie uczestniczą i przynosi wielopłaszczyznowe efekty takie jak np: zmiana postrzegania naszej młodzieży w środowisku lokalnym - dodaje Pawłowski.
Dyrekcja Ośrodka nagrodziła wychowanka podczas uroczystego apelu.