Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Niebieski miesiąc świadomości Autyzmu

2023-04-01 13:10:58 (ost. akt: 2023-04-01 20:36:50)

Każdego roku, w miesiącu kwietniu Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy Dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się realizują szereg przedsięwzięć o charakterze promocyjnym, informacyjnym, społeczno – kulturalnym oraz sportowym.

Oto harmonogram wydarzeń:
- Od 31 marca do 28 kwietnia w centrum miasta powiewać będą niebieskie flagi a król Kazimierz Jagiellończyk przywdzieje niebieską pelerynę.
- Od 31 marca do 12 kwietnia w malborskiej galerii DEKADA odbędzie się wystawa promocyjna ośrodka, podczas której będzie można zasięgnąć informacji na temat
funkcjonowania placówki, samego zaburzenia jakim jest spektrum autyzmu, obejrzeć fotografie.
- Podczas trwania wystawy a dokładnie w dniach 31 marca – 06 kwietnia w galerii Dekada odbędzie się kiermasz świąteczny. Zapraszamy serdecznie do wsparcia naszego ośrodka poprzez zakupienie wyjątkowych dekoracji związanych ze świętami Wielkanocy.
- 1 kwietnia – podświetlenie na niebiesko budynków Starostwa Powiatowego w Malborku oraz Urzędu Miasta Malborka.
- 2 kwietnia – publikacja na fejsbukowej stronie ośrodka filmu p.t. „Moje Serce” – wykonawca: grupa teatralna „Płomyki”.
- 2 kwietnia – publikacja na Facebooku SORW prac plastycznych „Niebieska Piątka”.
- 3 kwietnia – wizyta wychowanków ośrodka w Starostwie Powiatowym w Malborku.
Niebieski marsz w kierunku centrum miasta.
- 17 – 21 kwietnia – wizyta wychowanków wraz z wychowawcami w Radiu Malbork.
- 17 kwietnia – wizyta wychowanków ośrodka w Urzędzie Miasta Malborka.
- 22 kwietnia – Piknik biegowy i marsz Nordic Walking dla dorosłych i dzieci, przy ulicy
Parkowej 3 w Malborku. Zapisy na www.elektronicznezapisy.pl

Organizatorzy serdecznie zachęcają do odwiedzania kiermaszu i wystawy w galerii Dekada oraz do wzięcia udziału w pikniku biegowym, podczas którego poza sportowymi zmaganiami przewidziane są liczne atrakcje dla najmłodszych. Piąty z kolei piknik biegowy ma dla ośrodka wyjątkowy wydźwięk, ponieważ w bieżącym roku szkolnym świętowali 25 -lecie placówki i jest bardzo ważnym elementem jubileuszowych obchodów. Dochód z organizowanych imprez zasili Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się.

Tak organizatorzy piszą o tegorocznej edycji:
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który zainspirował nas do poszerzania zakresu podejmowanych działań. Oprócz „Light it up blue” czyli „Zaświeć się na niebiesko” – inicjatywy zapoczątkowanej przez amerykańską fundację Autism Speaks, dzięki której 2 kwietnia w Malborku podświetlone są na niebiesko budynki z ważnymi dla miasta i powiatu instytucjami - organizujemy między innymi wystawę promocyjną, kampanię informacyjną w mediach, świąteczny kiermasz czy piknik biegowy. Okres pandemii uniemożliwił przez jakiś czas organizowanie masowych imprez. Szczęśliwie w tym roku udało się zaplanować i podjąć organizacji wszystkich ważnych dla ośrodka wydarzeń. Nasza placówka realizuje wiele zadań w zakresie terapii, wychowania i edukacji osób w spektrum autyzmu. Istotnym celem jej funkcjonowania jest także podnoszenie wśród ludzi świadomości na temat zaburzenia, promocja ośrodka w społeczności lokalnej, ogólnopolskiej jak również międzynarodowej oraz integracja w społeczeństwie. Wraz z Malborską Fundacją Rozwoju Regionalnego realizujemy wiele projektów, które umożliwiają wszechstronny rozwój naszym wychowankom a w szczególności w obszarze społecznym, sportowym, edukacyjnym i samoobsługowym. Malborska Fundacja Rozwoju Regionalnego wspiera w tym roku nasze działania związane z niebieskim kwietniem.

Aleksandra Ciachorowska
SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku


http://m.82-200.pl/2023/04/orig/received-2145283498994141-9237.jpg