Sobota, 3 czerwca 2023. Imieniny Anatola, Leszka, Tamary

Wycieczka przedmiotowa uczniów Technikum nr 3

2023-03-30 10:00:14 (ost. akt: 2023-03-30 11:08:40)

29 marca 2023 roku uczniowie klasy I i III Technikum nr 3 w Malborku kształcący się w zawodach technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli wycieczce przedmiotowej do Zakładu Porcelany Stołowej "Lubiana", gdzie mieli okazję zapoznać się z technologią produkcji naczyń porcelanowych w jednej z największych fabryk tego typu w Europie.

Zakład specjalizuje się w produkcji zastawy hotelowej, domowej oraz zastawy specjalnej. Młodzież miała możliwość obserwowania pracy najnowocześniejszych urządzeń, takich jak: prasy izostatyczne, urządzenia do odlewania ciśnieniowego oraz mechanicznego szkliwien, także dekorowania wyrobów. W trakcie zwiedzania fabryki uczestnicy poznali wszystkie etapy powstawania porcelany,począwszy od projektu i przygotowania form gipsowych, przez wypał i szkliwienie, aż po dekorowanie produktów.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Centrum Edukacji Promocji i Regionu w Szymbarku.
Przewodnik zapoznała uczestników wycieczki z historią, językiem i kulturą Kaszubów. Zobaczyliśmy Dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata, bunkier partyzantów Gryfa Pomorskiego, Kościółek św. Rafała, największy na świecie fortepian i oczywiście dom do góry nogami. W czasie pobytu uczniowie próbowali swoich sił w zawodzie piekarza. Pod okiem specjalisty samodzielnie wygniatali ciasta według kaszubskiej receptury i piekli chleb z foremki w specjalnym piecu.
W czasie wycieczki młodzież zdobyła nowa wiedzę i umiejętności, a miła atmosfera wyjazdu dowiodła, ze nauka nie musi być nudna.

Organizatorem wyjazdu była nauczycielka przedmiotów zawodowych Ewelina Kępińska-Lipińska