Wtorek, 25 czerwca 2024. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Muzeum Miasta Malborka bierze udział w Akcji Żonkile

2023-03-28 11:47:11 (ost. akt: 2023-03-28 11:48:32)

Muzeum Miasta Malborka oraz Archiwum Państwowe w Malborku serdecznie zapraszają klasy IV - VIII do udziału w #AkcjaŻonkile z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Już 19 kwietnia w murach Muzeum odbędą się specjalne zajęcia na których:
- zaprezentowany zostanie film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem" oparty na książce Hanny Krall. Narracja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…
- przybliżona zostanie historia malborskich Żydów,
- razem wykonany Żonkile symbol wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak Pisała H. Krall "Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta – powstaniec i lekarz – wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć. Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia".
Zajęcia odbędą się 19 kwietnia co pełną godzinę od 9 do 14. Ze względu na ograniczone miejsca obowiązują zgłoszenia, które należy przesłać drogą mailową na sekretariat@muzeum.malbork.pl do 14 kwietnia.