Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Konkurs genealogiczny dla klas IV-VII szkół podstawowych

2023-03-24 10:06:15 (ost. akt: 2023-03-24 10:09:46)

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe zapraszają uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w drugiej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

http://m.82-200.pl/2023/03/orig/bez-korzeni-grafika-9212.jpg
Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny. To inicjatywa skierowana do wszystkich uczniów, którzy lubią słuchać historii rodzinnych, oglądać stare fotografie i rozmawiać o przeszłości, a zasłyszane opowieści przedstawiać w kreatywny sposób. Prace konkursowe można przesyłać do 4 maja.

Celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko zainteresowanie młodych ludzi tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa. Ważnym aspektem inicjatywy jest także uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę kultywowania pamięci oraz szacunku dla przeszłości. Projekt wspiera kształtowanie tożsamości narodowej i wzmacnia budowanie relacji rodzinnych.

W tegorocznej edycji konkursu mogą uczestniczyć uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych. To szansa, żeby jeszcze większą grupę dzieci i młodzieży zainspirować do odkrywania swoich korzeni. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu do 4 maja 2023 r.

Inicjatywa to wspólny projekt Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tegoroczna edycja jest realizowana jako projekt strategiczny państwowej sieci archiwalnej, kierowany przez Archiwum Państwowe w Łodzi.

Regulamin konkursu
Strona konkursu