Poniedziałek, 20 maja 2024. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Diament Infrastruktury i Budownictwa dla Bulwarów nad rzeką Nogat w Malborku

2023-03-24 09:05:10 (ost. akt: 2023-03-24 11:55:28)

Podczas odbywającej się w Sheraton Grand Warsaw XIV edycji konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo STRABAG odebrał nagrodę „Diament Infrastruktury i Budownictwa” za ukończoną w czerwcu 2022 r. realizację Bulwarów nad rzeką Nogat im. Macieja Kilarskiego w Malborku.

Projekt, którego inwestorem był Urząd Miasta Malborka został uhonorowany w kategorii Realizacja Roku – Budownictwo drogowe. Nagrodę w imieniu STRABAG odbierał Piotr Laska, Dyrektor Dyrekcji Północny Zachód i Centrum w STRABAG. Spółka otrzymała również nominację w kategorii Spółka Budowlana Roku.
W lipcu 2020 r. władze miasta i spółka STRABAG podpisały umowę na zagospodarowanie bulwarów nad rzeką Nogat na odcinku Prestiż. Wartość umowy wyniosła 11,4 mln zł. Umowa obejmowała między innymi wykonanie dwukilometrowego ciągu pieszo-rowerowego oraz ponad 3 tys. m2 pomostów.

Wyzwaniem w realizacji projektu było sąsiedztwo, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gotyckiego Zespołu Zamkowego w Malborku. Zespół STRABAG w trosce o bezpieczeństwo zabytku, w obawie o wpływ drgań podczas procesu budowlanego na baszty mostowe, zaproponował rozwiązanie pozwalające na przeniesienie obciążeń i zapewnienie sztywności konstrukcji powstających pomostów. Wzdłuż bulwarów oraz średniowiecznej warowni zainstalowano rozbudowany system oświetlenia. Aktywne oświetlenie doziemne eksponuje mury zamkowe. Wzdłuż bulwarów ustawiono 76 stylizowanych lamp na wzór przedwojennych słupów, które stały dawniej na starówce Malborka. Na wysokości zamku i przy zejściach na bulwar wykonano niskie oświetlenie podkreślające elementy średniowiecznego muru.

W ramach zadania wykonano również plac do handlu sezonowego, będący centralnym miejscem spotkań dla turystów, elementy małej architektury, a w pobliżu kąpieliska miejskiego powstał parking. Prace prowadzono pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Umowa zawarta w lipcu 2020 r. z Urzędem Miasta Malborka obejmowała realizację bulwarów- ciągów pieszo-rowerowych, budowę pomostów oraz całej niezbędnej infrastruktury. 17 czerwca 2022 r., w rozpoczynające się obchody Dni Malborka, uroczyście otwarto zmodernizowane bulwary.

Celem konkursu „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa” jest promowanie osób oraz firm związanych z sektorem infrastruktury, a także budownictwa, które wyróżniają się na tle innych wysokim poziomem wykonawstwa czy efektywnością ekonomiczną. Diamenty ukazują wartość dodaną, jaką wnoszą inwestycje infrastrukturalne i budowlane w rozwój polskiej gospodarki.

Organizowana przez Executive Club, coroczna konferencja Infrastruktura Polska i Budownictwo poświęcona jest przedstawicielom kadry zarządzającej polskich oraz zagranicznych spółek z sektorów infrastruktury, a także budownictwa, reprezentantom samorządów terytorialnych, władz lokalnych wraz z administracją publiczną.STRABAG SE jest europejskim koncernem budowlanym z silnym kapitałem własnym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji - terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie. STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich Klientów. Dzięki zaangażowaniu ponad 74 tys. pracowników STRABAG SE osiąga roczne obroty w wysokości ponad 16 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach.

Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ponad 6500 pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą blisko 8 mld PLN


Informacje: www.strabag.pl